Chłodne, zimowe dni to czas, gdy z każdej strony słyszymy kaszel i zachrypnięte głosy. Jeśli was też dopadł ten problem, nie czekajcie, tylko od razu sięgnijcie do kuchennej szafki po ziarenka lnu. To właśnie z nich zrobicie genialny syrop, który szybko pomoże uporać się nie tylko z suchym kaszlem, ale i kilkoma innymi popularnymi dolegliwościami. 

Syrop z siemienia lnianego - właściwości

Syrop z lnu to domowy sposób na uporczywy suchy kaszel, a tym samym świetny zamiennik znienawidzonego przez wiele osób koszmaru z dzieciństwa, jakim był syrop z cebuli. W przeciwieństwie do cebulowej mikstury, tę można popijać bez krzywienia się i zatykania nosa, gdyż zarówno smak, jak i aromat są całkiem przyjemne. Najważniejsze są jednak jego właściwości, a tych jest całkiem sporo, gdyż syrop z siemienia lnianegdziała przeciwzapalnie, wspomaga trawienie, dba o prawidłową pracę jelit i pomaga przy refluksie. Zobaczcie, jak je zrobić, a organizm wam za to podziękuje. 

Prosty przepis na domowy syrop lniany

Jak zrobić syrop z siemienia lnianego na kaszel i nie tylko? To banalnie proste, gdyż wystarczą tylko 2 dodatki, a mianowicie woda i miód. Do garnka wlewamy 1 litr wody, dodajemy 4 łyżki lnu i gotujemy całość na małej mocy palnika przez około 15 minut. Po tym czasie przecedzamy i studzimy syrop lniany, a gdy ostygnie, dosładzamy go 4 łyżkami miodu i gotowe. Najlepiej przechowywać go w lodówce i nie robić zbyt dużych porcji na zapas, tylko gotować go na świeżo. 

Jak pić syrop z siemienia lnianego?

Tak przygotowany syrop z lnu pijemy 2x dziennie po pół szklanki, najlepiej małymi łykami. To bardzo ważne, gdyż powolutku popijając mieszankę pozwalamy jej lepiej spływać po całym gardle i mocniej je nawilżać, niż gdybyśmy łyknęli wszystko na raz. Ważne też, aby zapamiętać, że syrop lniany można podawać dzieciom, ale dopiero po 3 roku życia.