Nawet najlepszy kotlet czy ryba nie smakują idealnie bez dobrej surówki ze świeżych warzyw. Jeśli więc macie już dosyć podawania każdego obiadu z kapustą lub marchewką, mamy dla was coś specjalnego. Oto doskonały dodatek do dania głównego, który zrobicie za grosze.

Z czego zrobić surówkę do obiadu?

Zwykle wykorzystujemy do tego kapustę, marchew, por, seler, ogórki czy buraczki, ale na tym nie kończą się możliwości. Pyszną i tanią jak barszcz surówkę możemy zrobić też z pewnego kuchennego "odpadu". Chodzi o wykorzystanie do tego celu liści pozostałych po obieraniu kalafiora. Zwykle wybieramy z niego same białe różyczki, a reszta ląduje w koszu, tymczasem liście kalafiora na surowo są jadalne, a co więcej, bardzo smaczne i zdrowe. Mają mnóstwo witamin i sporą dawkę błonnika, ważnego dla prawidłowej pracy jelit, dlatego warto schrupać je w formie surówki.

Jak przygotować liście kalafiora na surówkę?

Kalafior obieramy jak zwykle. Różyczki odkładamy do innego dania, a liście bardzo dokładnie myjemy i lekko osuszamy. Należy podkreślić, że do jedzenia na surowo wybieramy tylko te najzdrowsze i niezniszczone liście. Jeśli więc pierwsza wierzchnia warstwa jest lekko podeschnięta, odrzućmy ją i wykorzystajmy jaśniejsze listki pod spodem. Jako liście kalafiora są dość grube i twarde, warto je posiekać dość drobno, a następnie nasolić i odstawić na kilka minut. Dzięki temu lekko zmiękną i będą mogły lepiej połączyć się z innymi składnikami. 

Surówka z liści kalafiora - przepis

Składniki:

  • liście z 1 kalafiora
  • 2 marchewki
  • 1 cebula
  • 0,5 pęczka koperku
  • 1 łyżka majonezu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka octu
  • 1 szczypta cukru
  • sól, pieprz do smaku

Kroki przygotowania:

1. Odcinamy liście z kalafiora, dokładnie je myjemy i lekko osuszamy. Następnie szatkujemy je bardzo drobno, solimy i odstawiamy na 10 minut.

2. W tym czasie obieramy marchewki i cebulę. Marchew ścieramy na tarce o drobnych oczkach, a cebulę kroimy w drobną kostkę. Koperek myjemy i siekamy. 

3. Lekko odciskamy liście kalafiora z soku, które puściły po nasoleniu. Przekładamy je do miski i dodajemy pozostała warzywa.

4. Następnie dodajemy majonez, oliwę i ocet oraz doprawiamy wszystko koperkiem, cukrem, solą i pieprzem. Mieszamy surówkę, lekko ugniatając ją w dłoniach, aby warzywa dobrze się połączyły i puściły soki. 

5. Gotową surówkę odstawiamy do lodówki na co najmniej 2 godziny, a najlepiej na całą noc, aby wszystkie smaki dobrze się przegryzły.