Pasteryzacja słoików

Przetwory z ogórków, z dyni, sałatki na zimę - nadszedł czas, by zacząć o nich myśleć, jeśli chcemy mieć zimą spiżarkę pełną pyszności, po które w każdej chwili można sięgnąć. Nieodmiennie bolączką podczas ich przygotowywania jest wekowanie i jego nieodłączna część czyli pasteryzacja... Skąd wiadomo, że woda ma właściwą temperaturę? Jak wyjąć mokre i gorące słoiki? Na szczęście ten problem łatwo da się rozwiązać.

Pasteryzacja jest metodą konserwacji przetworów, która poprzez odpowiednie podgrzewanie słoików prowadzi do niszczenia i hamowania wzrostu bakterii. Jednocześnie pozwala na zachowanie smaku przetworów. Nie zmienia się też ich wartość odżywcza. Warunek? Powinnaś utrzymać temperaturę poniżej 100º C . Tradycyjne wekowanie słoików przeprowadza się gotując je w wodzie. Można to jednak zrobić znacznie prościej, bez zbędnego bałaganu w kuchni.

Pasteryzacja przetworów z zmywarce

Ustaw cykl myjący w zmywarce na 70-75º C . Ułóż słoiki wieczkami do dołu. Nie dodawaj żadnych detergentów myjących! Włącz zmywarkę i odczekaj aż zakończy dany program. Gdy przetwory ostygną, wyjmij je ustawiając wieczkami do góry.

Pasteryzacja słoików w piekarniku

Przetwory przelej do słoików i zaczekaj aż wystygną. Ustaw na blasze piekarnika tak, by nie stykały się ze sobą. Następnie nalej na blachę wody w temperaturze pokojowej i wstaw do zimnego piekarnika. Ustaw temperaturę na 130º C. Pasteryzacja powinna trwać 30-40 minut, podczas których nagrzeje się piekarnik oraz zawartość słoiczków. Pozostaw przetwory w piekarniku na 30 minut, by wystygły i wyjmij je ustawiając wieczkami do góry.

Wypróbuj nowe metody pasteryzacji na przetworach ze śliwek >>>