Wygląda jak puszysta, włochata kula i to właśnie z tego powodu na całym świecie nazywa się go lwią grzywą. W rzeczywistości jest to jednak wyjątkowej urody grzyb. Poznajcie ten okaz i nacieszcie nim wzrok podczas spaceru po lesie. 

 Soplówka jeżowata - co to jest?

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) to ciekawy grzyb z rodziny soplówkowatych. Rośnie na drzewach i osiąga rozmiary nawet do 30 centymetrów. Młode osobniki mają jasną barwę, ale z wiekiem stają się coraz bardziej żółtawe. Występują na pniach starych drzew, najczęściej buków i dębów. Choć najczęściej spotkamy ją w Azji i Ameryce Północnej, to w Polsce też można się na nią natknąć.

Czy soplówka jest jadalna?

Grzyb ten jest jadalny, ale nie wolno go zbierać, gdyż jest pod ochroną. Soplówka znajduje się na czerwonej liście roślin i grzybów w Polsce i ma w niej status E, czyli wymierający. Nie macie jednak czego żałować, gdyż nawet gdyby nie był pod ochroną, to prawdopodobnie nie chcielibyście go jeść. Ma on bowiem brzydki zapach i niewiele lepszy smak. Przy wątpliwych walorach smakowych, jest on jednak prawdziwą skarbnicą zdrowia. Warto więc włączyć go do diety w postaci sproszkowanej lub w tabletkach.

Soplówka jeżowata - właściwości lecznicze

Jak wspominaliśmy wyżej, soplówki nie wolno zbierać, za to można wprowadzić ją do diety w postaci suplementów. Medycyna azjatycka już dawno odkryła lecznicze właściwości tego grzyba, a obecnie z jego dobroczynnych wartości korzysta się już na całym świecie. Jak działa soplówka jeżowata na organizm?

  • wzmacnia odporność,
  • wspiera pracę jelit,
  • ułatwia trawienie i redukuje wzdęcia oraz mdłości,
  • korzystnie wpływa na serce, gdyż działa przeciwzakrzepowo,
  • wspiera układ nerwowy i korzystnie wpływa na pracę mózgu,
  • przyspiesza leczenie infekcji,
  • wspiera układ nerwowy, redukuje stres i pomaga w walce z depresją.