Siedzuń sosnowy to grzyb o wielu twarzach. W różnych regionach Polski przybiera on odmienne nazwy, więc można go spotkać jako szmaciaka, strzępiaka, kwokę, móżdżek, baranią głowę, koralowca, babcie ucho czy kozią brodę. Ma on nie tylko nietypowe nazewnictwo, ale i unikatowy kształt. Przypomina bowiem główkę kalafiora lub wodnego koralowca, a niektórzy porównują jego wygląd nawet do mózgu.

Siedzuń sosnowy - właściwości

  • odmładza skórę i przyspiesza gojenie się ran, gdyż zawarte w nim substancje wspomagają produkcję kolagenu,
  • usprawnia przepływ krwi, dotleniając cały organizm, dzięki czemu obniża ciśnienie
  • pomaga regulować poziom glukozy i insuliny, dlatego jest szczególnie polecany cukrzykom.

Siedzuń sosnowy - jak rozpoznać?

Grzyby te zwykle osiągają wysokość od 5 do 20 centymetrów i ważą maksymalnie do 6 kilogramów. Mają bardzo charakterystyczny kształt, który nieco przypomina gąbkę lub kalafiora. Jeśli chodzi o kolor, to młode grzyby mają białą barwę, później stają się żółte, a na końcu brązowieją. Siedzunia sosnowego łatwo rozpoznamy też węchem, gdyż ma korzenny, lekko orzechowy zapach. Niektórzy twierdzą też, że siedzuń pachnie żywicą.

Występuje on w lasach mieszanych oraz iglastych. Szczególnie często rośnie w korzeniach żywych lub martwych iglaków, na przykład u podnóża pnia sosny czy świerku. Zazwyczaj pojawia się w lipcu i można go zbierać aż do listopada.

Wielu z nas zastanawia się, czy siedzuń sosnowy jest pod ochroną. Okazuje się, że nie, gdyż nie jest już on zagrożony wyginięciem. W latach 1990-2014 rzeczywiście był pod ochroną, ale obecnie występuje pospolicie w lokalnych lasach oraz borach. Możemy więc z czystym sumieniem wrzucać go do swoich koszyków.  

Siedzuń sosnowy - jak jeść? 

Ten grzyb jest niezwykle uniwersalny. Można go marynować i suszyć (po wcześniejszym zblanszowaniu) lub dodawać do sosów, zup i jako dodatek do mięs. Co ciekawe, bardzo długo zachowuje świeżość i może leżeć w lodówce nawet kilka tygodni. Wszystko dlatego, że ma w sobie sparassol, czyli związek, który ma silne właściwości przeciwgrzybiczne i antybiotyczne.