Ten okaz to prawdziwy Święty Graal zarówno wszystkich miłośników grzybobrania, jak i koneserów jedzenia. Nazywa się go najpyszniejszym grzybem świata, a dania z jego dodatkiem to prawdziwe rarytasy. Drogocenny grzyb to tricholoma matsutake, ale w Polsce nazywa się go gąską sosnową lub opieńkiem sosnowym. Na czym polega jego fenomen i dlaczego kosztuje aż tyle? Poznajcie ten leśny skarb i rozglądajcie się za nim podczas kolejnego spaceru!

Gąska sosnowa - jak wygląda i skąd wzięła się w Polsce?

Do tej pory gąska sosnowa była widziana w naszym kraju tylko raz. Okaz znaleziono w 1921 roku w Gdańsku i od tego czasu gatunek ten był uznawany za niewystępujący w Polsce. Teraz, po stu latach pokazała się ponownie, tym razem w Beskidach. Jeśli więc chcecie rozejrzeć się za nim w tych rejonach, podpowiadamy, jak wygląda ten niezwykły grzyb. Owocniki gąski sosnowej wizualnie przypominają młode borowiki lub opieńki. Mają grube, brązowe kapelusze o stożkowatym kształcie z zawiniętymi brzegami. Z kolei nóżki są brązowo-białe, cieńsze u trzonka i poszerzające się ku dołowi. 

Gąska sosnowa - cena

Konkretna cena zależy od pory roku i miejsca uprawy, jednak Japończycy są w stanie zapłacić nawet dwa tysiące euro za kilogram. Grzyby z importu będą już sporo tańsze, jednak cena wciąż zwala z nóg, gdyż jest to około 90 dolarów za kilogram. 

Z czego wynika taka cena? Gąska sosnowa to same "naj", gdyż jest uznawany za najsmaczniejszy, najdroższy, a przy tym też najzdrowszy na świecie. Ten gatunek szczególnie cenią sobie mieszkańcy Japonii. W ich kulturze używa się go nie tylko do gotowania, ale i jako prezent, przekazywany w geście wdzięczności. Tym grzybom przypisuje się też liczne właściwości zdrowotne. Ponoć mają działanie antynowotworowe, przeciwutleniające i wzmacniające odporność. Jednak wysoka cena nie wynika tylko z dużej popularności, ale przede wszystkim z wyjątkowości występowania grzyba i ograniczeń jego uprawy. W warunkach hodowlanych nie da się go uprawiać, a w naturze występuje on niezwykle rzadko. Dziko rosnące okazy są więc łakomym kąskiem- dosłownie i w przenośni. 

Jak smakuje gąska sosnowa i z czym się ją podaje?

Jak smakują grzyby matsutake i z czym się je jada? Mają lekko słodkawy i mączny smak, ale najbardziej wyróżnia je wyjątkowy aromat, porównywany przez niektórych do korzennych nut cynamonu. Zapach jest przyjemny i niezwykle wyrazisty, zarówno na surowo, jak i po długiej obróbce termicznej.

Do czego dodawać gąskę sosnową? Choć jest to wyjątkowy i cenny okaz, to jego wykorzystanie i sposób przygotowania nie różni się niczym od popularnych i łatwo dostępnych gatunków. Te grzyby świetnie sprawdzają się do sosów, mięs, gulaszy czy do faszerowania innych dań. W kuchni japońskiej przyrządza się z nich matsutake gohan, czyli potrawkę na bulionie dashi z dodatkiem ryżu.