I co ciekawe w domu nie czuć spalenizny! A przyjemny aromat wyrośniętego, delikatnego jak chmurka serowego przysmaku. Intensywnie brązowa, a czasem wręcz czarna, skarmelizowana góra sernika to w tym przypadku znak, że wszystko poszło zgodnie z planem. 

Czym wyróżnia się sernik baskijski?

Rodzajów sernika jest całkiem sporo. W Polsce uwielbiamy sernik królewski i sernik z rosą. Na świecie z kolei prym wiodą m.in. sernik wiedeński czy sernik nowojorski. W Europie dużą popularnością cieszy się też przypalony, chociaż nie tak łatwy do zrobienia, sernik baskijski. Rozpoznacie go od razu po wyglądzie. Niczym crème brûlée  czy pastéis de nata kusi przypaloną górą i skrywanym pod nią aksamitnym wnętrzem. Ten efekt to zasługa połączenia kremowego serka śmietankowego z dodatkami, a nie używanie klasycznego twarogu do sernika. Swoje robi też ilość jajek i śmietana kremówka. W niektórych przepisach spotkacie dodatek mascarpone, w innych jogurt grecki, ale oba te produkty tylko potęgują uczucie rozpływającej się w ustach tekstury. Nie bez znaczenia jest też technika pieczenia - krótko (jak na sernik) i w wysokiej temperaturze. Sprawdźcie więc dobrze ustawienia piekarnika! Sernik baskijski można przechowywać w lodówce do 7 dni, ale gwarantujemy, że jest tak pyszny, że z pewnością zniknie wcześniej.

Przepis na sernik baskijski

Ten rodzaj słodkości pojawia się regularnie w książkach kucharskich. I chociaż zdarzają się małe niuanse jeśli chodzi o dodatki, jedno jest pewne - sernik musi być bardzo kremowy, po prostu rozpływający się w ustach. Znajdziecie go m.in. w książce "Z różnych stron świata" autorstwa Maćka Regulskiego, zwycięzcy 10. edycji programu "MasterChef Polska", wydanej nakładem wydawnictwa Słowne.

Składniki:

  • 600 g serka śmietankowego
  • 250 g mascarpone
  • 320 g cukru
  • 7 jajek
  • 420 ml śmietanki 30%
  • 60 g mąki pszennej

Przygotowanie: 

Przygotowujemy formę do pieczenia (23 cm), smarując ją masłem i wykładając papierem do pieczenia. W dużej misce umieszczamy serek, mascarpone i mieszamy, używając miksera na wolnych obrotach. Gdy sery się połączą, dodajemy stopniowo cukier. Zwiększamy obroty i dodajemy po jednym jajku, aż wszystkie będą wymieszane. Następnie wkładamy śmietankę, mieszamy. Dodajemy przesianą przez sito mąkę i mieszamy na niskich obrotach do jej połączenia. Przelewamy masę do formy i pieczemy przez 60 minut w 200 stopniach Celsjusza, sernik ma być brązowy z wierzchu, a w środku nadal płynny. Serwujemy po ostudzeniu.