Ugotowaliście wielki gar rosołu dla całej rodziny, ale już po kilku dniach wywar stał się kwaśny i mętny? Prawdopodobnie przeoczyliście pewną ważną czynność. Wiele osób o niej zapomina, a pozwala ona wydłużyć świeżość zupy dwukrotnie. Zobaczcie, jak przechowywać rosół prawidłowo, a będziecie mogli cieszyć się jego smakiem nawet przez cały tydzień.

Ile może stać rosół w lodówce?

Jeśli ugotowaliście większą porcję rosołu na kilka dni, pamiętajcie o tym, żeby schować go do lodówki. Wcześniej jednak należy go całkowicie wystudzić, gdyż włożenie ciepłej zupy do chłodziarki może popsuć urządzenie. Najlepiej więc zostawić zupę na blacie aż będzie całkowicie zimna i dopiero wtedy włożyć ją do lodówki. Tak przechowywany wywar zachowa świeżość przez około 3 dni.

Co zrobić, żeby rosół się nie zepsuł?

Trzymanie rosołu w lodówce to jednak nie wszystko. Jeśli chcecie, aby zachował świeżość nawet 2x dłużej, możecie zastosować pewien prosty trik. Aby wydłużyć jego przydatność, wystarczy tylko przed włożeniem do lodówki przecedzić go przez sito. To niezwykle ważne, gdyż zarówno warzywa, jak i mięso z rosołu przyspieszają kwaśnienie wywaru. Odcedzenie zajmie tylko kilka sekund, a sprawi, że wywar zachowa świeżość nawet do tygodnia.

Jak przechowywać rosół jeszcze dłużej?

Jeśli jednak został wam tak duży zapas zupy, że nie dacie rady go przejeść w ciągu tygodnia, najlepiej go zamrozić lub zawekować. Obie te metody pozwalają zachować pełnię smaku zupy i jej wartości odżywcze. Jak długo można przechowywać taki wywar? Prawidłowo pasteryzowany rosół w słoikach może stać nawet przez kilka tygodnia, a ten zamrożony, aż do pół roku.