Wekowanie to sposób znanych od dekad - nasze babcie i mamy regularnie właśnie w ten sposób przedłużały świeżość domowych dań. Dziś wekowanie zupy w słoiki wraca do łask! Podpowiadamy, jak wekować zupy w piekarniku i na kuchence.

Wekowanie zup w słoiku

Wekowanie, czyli inaczej (wszystkim znana) pasteryzacja. Niektórym osobom może wydawać się przestarzałą metodą konserwacji żywności, która może kojarzyć się z babcią lub prababcią. Warto podkreślić, że jest to bardzo dobry sposób konserwacji żywności i nie wykonują go tylko osoby starsze.

Na czym polega pasteryzacja zup? Cały proces wymaga od nas wykorzystania słoików, do których przelewamy świeżą zupę, a następnie wkładamy je do garnka z wrzącą wodą, lub do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Czas pasteryzacji zależy w głównej mierze od wybranego przez nas sposobu pasteryzacji. Warto podkreślić, że wekować powinniśmy w nowych słoikach. Jeśli jednak nie masz pod ręką żadnych nowych słoików i jesteś zmuszony(a) do pasteryzacji w używanych słoikach, należy upewnić się, że wieczko słoika nie jest pokryte rdzą, ani nie jest powyginane.

Jak zagotować słoiki z zupą?

Każdy z nas przygotowując potrawę w większej ilości, musi mieć z tyłu głowy, że istnieje możliwość, że nie wszystko zostanie zjedzone, a spora część zostanie. Pasteryzacja, to jeden ze sposobów konserwacji zup, których przygotowaliśmy za dużo.

Jak zawekować zupę? Jest to bardzo prosty sposób, dzięki któremu możemy konserwować żywność, która może poleżeć stosunkowo długo, w krótki czas. Pasteryzację możemy wykonać na dwa sposoby: za pomocą piekarnika i gotując słoiki w garnku z wodą.

Jak pasteryzować zupę w piekarniku? Jest to bardzo proste. Powinniśmy zacząć od przelania zupy do wyparzonego i osuszonego słoika (w słoiku powinno być trochę wolnego miejsca, żeby zupa nam nie wypłynęła), a następnie włożyć do rozgrzanego piekarnika (musi być rozgrzany do 180°C) na około 15 minut. Ta metoda ma swoje zalety i nie wymaga późniejszego wycierania słoików.

iStock

Pasteryzowanie zup w wodzie wymaga od nas większego nakładu czasowego. Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać, to dokładne wyparzanie słoików, a następnie napełnienie ich naszą zupą. Taka przygotowane słoiki gotujemy. Woda musi być zagotowana. Do zagotowanej wody wsadzamy słoiki i trzymamy je w niej aż 20 minut. Gdy słoiki będą już gotowe, wyjmujemy je, wycieramy i odwracamy wieczkiem do dołu – pozwoli to sprawdzić, czy wszystkie słoiki szczelnie się zapasteryzowały.

Polecamy sprawdzić wszystkie zakrętki przed pasteryzacją, nie mogą one być ani powyginane, ani zardzewiałe. Delikatna zupa dla dziecka, którą przygotowaliśmy, również może zostać zawekowana, ale warto podkreślić, że żołądek dziecka jest o wiele delikatniejszy, dlatego nie polecamy trzymać tej zupy za długo.

Jak przechowywać zupę w słoiku?

Ze względu na to, że jest to już gotowe danie, które zostało zapasteryzowane w taki sposób, że nie dociera do niej powietrze (wpływa ono na rozwój drobnoustrojów, które skracają trwałość posiłku), powinniśmy je trzymać w chłodnym miejscu. Może być to piwnica, ale jeśli nie masz dostępu do lokalu piwnicznego, to możesz przechowywać je w lodówce. Jeśli chcesz trzymać je w chłodni, powinieneś wcześniej umieścić ją w worku, który ograniczy dostęp wilgoci.

Na jak długo można zawekować zupę?

Pasteryzacja to metoda konserwacji żywności, która nie przedłuża trwałości pożywienia tak skutecznie jak inne metody konserwacji posiłków. Jednak przemawia za nią kilka kwestii, którymi nie mogą „się pochwalić” inne metody konserwacji. Przede wszystkim nie potrzebujemy żadnych dodatkowych składników, a także nie musimy poddawać ich długiej i żmudnej obróbce termicznej. Jak długo można przechowywać zawekowaną zupę? W lodówce i w chłodnym miejscu taka zupa wytrzyma około dwóch tygodni.

Jak ma się sytuacja z zupą dla dzieci? Zupa dla dzieci nie powinna leżeć aż tak długo jak zupa, którą docelowo ma zjeść dorosła osoba z bardziej odpornym żołądkiem. Dla dzieci zalecane są potrawy robione na świeżo.

Pasteryzacja zup z mięsem wygląda identycznie jak wege zup?

Pasteryzować można praktycznie wszystkie zupy. Nie ma to większego znaczenia czy zupa ta ma w sobie mięso, czy jest zupą wykonaną z samych warzyw. Największym błędem jakim można popełnić, jest pasteryzacja zup, które zawierają w sobie nabiał, czyli takie, które były wcześniej zabielane śmietaną lub jogurtem. Nabiał sprzyja rozwojowi i rozmnażaniu się bakterii, które są odpowiedzialne za psucie się żywności.