Raclette to przysmak, który najlepiej smakuje po narciarskim szaleństwie albo długim zimowym spacerze. Świetnie rozgrzewa i dostarcza potężnej dawki kalorii. To pochodzące ze Szwajcarii danie zdobyło zwolenników na całym świecie. Nikt nie oprze się mocy sera!

Co to jest raclette?

Za raclette przyjęło się uważać danie z rozpuszczonego sera, którym polewa się inne składniki, takie jak ziemniaki czy inne warzywa. Jednocześnie raclette to także rodzaj sera, używanego do tej potrawy oraz urządzenie, na którym się ją przygotowuje.

W wersji tradycyjnej do zrobienia raclette wykorzystuje się cały krążek sera. Takiego dania możecie spróbować np. na świątecznych jarmarkach czy w miejscowościach słynących z narciarskich atrakcji. Ser rozpuszcza się nad paleniskiem lub przy użyciu specjalnego palnika i półpłynną warstwę spycha nożem na talerz.

W domowych warunkach możemy skorzystać z zestawu do przygotowywania raclette. Zwykle składa się on z palnika i podłużnej foremki do roztapiania sera. W zestawie dla kilku osób znajdziemy kilka małych patelenek, na których można podgrzewać ser. Ważne, żeby do jego zeskrobania używać dołączonych do zestawu łopatek – wtedy nie porysujemy patelni i będą dłużej nam służyły. W bardziej rozbudowanych zestawach, idealnych na imprezę, nad patelenkami znajduje się dodatkowy grill, na którym umieszczamy chleb, warzywa czy mięso, które pieką się w tym samym momencie, w którym rozpuszczamy ser. Z profesjonalnym zestawem będzie nam łatwiej zrobić raclette, ale równie dobrze poradzimy sobie rozpuszczając ser w rondelku, a pozostałe składniki raclette piekąc w piekarniku.

Na raclette powinny uważać osoby, dbające o linię – danie jest kaloryczne i dość ciężkostrawne przez dużą ilość sera.

Jaki ser do raclette wybrać?

Najlepszym serem do raclette jest ten o tej samej nazwie, co danie. To ser długodojrzewający, o bardzo intensywnym smaku i aromacie. Można też jednak wykorzystać ulubiony ser, ważne, żeby dobrze się rozpuszczał. Użyjmy mozzarelli czy często używanego do fondue, gruyere. Wielbiielom wyraźniejszych smaków, z pewnością przypadnie do gustu gorgonzola lub inne sery pleśniowe.

Co podawać do raclette? Odpowiedź jest prosta – do sera pasuje przecież wszystko! Najlepsze będą upieczone kawałki mięsa lub ugotowanie młode ziemniaczki. Możemy też jednak, tak jak w przypadku fondue, użyć do raclette kawałków chleba lub bułki, albo warzyw. Często do raclette podaje się pikle czy kiszonki, które sprawiają, że danie wydaje się nieco lżejsze. Ważne, żeby składniki ułożyć na stole osobno – zaletą raclette jest to, że każdy gość sam wybiera konkretne produkty i komponuje swoje własne danie.

Ser do raclette – gdzie kupić?

Raclette to, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie tylko sposób przygotowania potrawy i samo danie, ale i rodzaj używanego do niego sera. W wybranych sklepach znajdziecie gotowe zestawy do raclette, często z odpowiednim sprzętem i serem. Jeśli zdecydujemy się na sery takie jak mozzarella czy gorgonzola, znajdziemy je w każdym sklepie spożywczym. Z kolei oryginalnego raclette szukajmy w miejscach, specjalizujących się w różnych rodzajach serów – dostaniemy go także w sklepach internetowych.