Czym pachną święta? Z pewnością korzennym piernikiem! Ten staropolski przepis pojawia się na stole co roku, wypełniając cały dom rozkosznym aromatem. Zobaczcie, jak zrobić tradycyjny piernik, aby wyszedł jak u babci.

Kiedy nastawić piernik staropolski?

Ile powinien stać piernik, aby zachwycał smakiem, aromatem i konsystencją? Choć najpopularniejszy jest przepis na piernik dojrzewający 6 tygodni, to w książkach kucharskich znajdziemy receptury na ciasto leżakujące kilkanaście dni, miesiąc, a nawet cały kwartał. Kiedy więc powinniśmy zacząć przygotowania? Prawda jest taka, że ciasto piernikowe jest tym smaczniejsze, im dłużej dojrzewa. Podczas leżakowania przenikają się bowiem wszystkie smaki i zapachy korzennych przypraw, z których słynie to świąteczne ciasto. Aby uzyskać pożądany efekt, warto więc zagnieść masę co najmniej na 3 tygodnie przed Bożym Narodzeniem, a najlepiej już w połowie listopada.

Boicie się, że masa się zepsuje podczas leżakowania? Nie musicie się tym przejmować, gdyż miód i goździki skutecznie konserwują ciasto, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym.

Przepis na piernik tradycyjny

Przepis na piernik staropolski zawsze pojawia się w sieci na około miesiąc przed świętami i co roku dzielą się nim wszystkie znane osobistości ze świata kulinariów. Tym razem receptura ta zalazła również media społecznościowe i platformy takie jak Instagram czy Tiktok. Jedno z krótkich nagrań opublikowała @nathallae, czyli Natalia Maszkowska znana z udziału w programie MasterChef. Filmik szybko zdobył popularność i w kilka dni obejrzało go już prawie 320 tysięcy użytkowników.

@nathallae Przepis na który czeka cała Polska❤️ #swieta2022 #piernikstaropolski #prosteprzepisy ♬ Let it Snow Let it Snow - Christmas Songs

Jak przechowywać ciasto piernikowe? 

Gdzie najlepiej schować ciasto na czas dojrzewania? Aby masa przetrwała kilkanaście dni, musi być trzymana w suchym i chłodnym miejscu. Najprostszym wyborem będzie umieszczenie jej w lodówce, jednak jeśli obawiacie się, że ciasto będzie chłonęło zapachy innego jedzenia, możecie również postawić naczynie w piwnicy lub spiżarni, gdzie panuje temperatura 5-10 stopni. Jeśli nie jesteście posiadaczami własnej piwniczki, miskę z ciastem możecie też postawić na zabudowanym i zacienionym balkonie.

Kiedy można upiec piernik?

 Ile dni wcześniej można upiec piernik? Ten wypiek słynie z wyjątkowej trwałości, więc będzie smakował doskonale nawet przez kilka tygodni po upieczeniu. Nie warto jednak piec go ze zbyt dużym wyprzedzeniem, gdyż wtedy lekko obeschnie, a tego nie chcemy.  Lepiej też robić tego w przeddzień Wigilii, gdyż ciasto nabiera należytej konsystencji i smaku dopiero po odleżeniu kilku dób. Najlepiej więc będzie zrobić to na 3-4 dni przed świętami.