Nawłoć od setek lat doceniana jest w medycynie ludowej. Pomaga między innymi regulować funkcjonowanie przewodu pokarmowego, moczowego a także wspiera przy problemach ze skórą.

Nawłoć: właściwości zdrowotne

Nawłoć to naprawdę roślina kumulująca w sobie wiele substancji, które są zbawienne dla naszego organizmu. W nawłoci obecne są bardzo cenne garbniki, olejki eteryczne i saponiny, które skutecznie przyspieszają trawienie tłuszczy. Nawłoć to także źródło cennych flawonoidów. Te wszystkie substancje zawarte w pięknej, żółtej roślinie sprawiają, że nawłoć:

  •     działa antybakteryjnie,
  •     zapobiega stanom zapalnym,
  •     ma działanie moczopędne i odtruwające organizm,
  •     może być stosowana profilaktycznie w celu zapobiegania chorobom.

Nawłoć pomoże na wiele dolegliwości:

  •     zwalczy grypę i jej objawy,
  •     pokona suchy kaszel i pozbędzie się wydzielin z układu oddechowego,
  •     wzmocni osłabiony organizm,
  •     wesprze w problemach natury astmatycznej i w chorobach oskrzeli,
  •     zbuduje odporność - to cenny suplement w okresie jesienno-zimowym,
  •     wyreguluje wydzielanie żółci w przewodzie pokarmowym,
  •     pomoże niejadkom odzyskać apetyt,
  •     zapobiegnie biegunkom, problemom żołądkowym i bólom przewodu pokarmowego.

Nawłoć jest także dobrym wyborem do stosowania na powierzchnię skóry. Najlepiej sprawdzi się w walce z bakteryjnymi zmianami. Trądzik, problemy z mieszkami włosowymi spowodowane rogowaciejącym naskórkiem - nawłoć może w tym pomóc. Jeżeli mamy na ciele problematyczne rany, nawłoć zadziała dezynfekująco i ściągnie skórę wokół zmiany. Przetarcie twarzy kosmetykiem z nawłocią zwęzi pory i oczyści skórę, pomoże także z przebarwieniami oraz problemami ze zbyt dużą ilością niechcianego sebum.

Miód nawłociowy: jakie ma zalety? Na co pomaga miód z nawłoci?

Miody to niezaprzeczalnie skarby natury. Miód nawłociowy zalicza się do grupy tych mało dostępnych i bardzo cennych. Ma bardzo wiele właściwości. Miód pomoże pozbyć się bakterii, wesprze układ moczowy, zaleczy rany i zwalczy owrzodzenia. Możemy z powodzeniem dodać go do owsianek, naleśników, jogurtów z owocami na śniadanie. Jeżeli lubimy kanapki - miód nawłociowy idealnie sprawdzi się na świeżej bułce. Zachęcamy także wymienić cukier dodawany do herbaty na łyżkę nawłociowego eliksiru. Miód nawłociowy zadomowił się także w branży kosmetycznej - jest składnikiem produktów do włosów, odżywek, peelingów czy nawilżających pomadek do ust.

Z nawłoci pospolitej przyrządzisz na własną rękę pyszne przetwory, które wspaniale zadziałają na kondycję organizmu.

Jak przygotować napar z nawłoci?

Napar z nawłoci przygotujesz w bardzo prosty sposób. Dwie łyżeczki ususzonej nawłoci zalej 200 ml wrzącej wody. Przykryj szklankę i zaparzaj 15 minut. Po upływie 15 minut przelej napar przez sitko. Gotowe!

Jak przygotować z nawłoci syrop?

Syrop przygotujesz ze świeżej postaci nawłoci. Około 200 gramów nawłoci przełóż do garnka i zalej całość zimną wodą. Kwiatki powinny być pod powierzchnią wody. Zagotuj całość i pozwól gotować się przez kolejne 2 minuty. Wyłącz źródło ciepła i ostudź miksturę. Odstaw na 24 godziny. Następnie przecedź mieszankę i dodaj szklankę cukru oraz wyciśnięty sok z dwóch cytryn. Ponownie zagotuj i czekaj, aż cukier się całkowicie rozpuści. Gotowy syrop przelej do wygodnej buteleczki.

Jak przyrządzić nalewkę z nawłoci?

Nalewkę z nawłoci wykonasz w bardzo łatwy sposób. Około 35 gramów suszonej nawłoci zalej 500 ml wrzątku. Odczekaj 30 minut, pozwalając zaparzyć się ziołu. Następnie przecedź napar. Dolej do niego 350 ml spirytusu (96-procentowego). Dokładnie wymieszaj całość i jeszcze raz przelej przez gęste sito lub filtr do kawy. Przelej do butelki z ciemnego szkła i odczekaj 2 tygodnie przed spożyciem nalewki.

Nawłoć pospolita - kiedy kwitnie? Jak suszyć nawłoć?

Nawłoć najpiękniej kwitnie na przełomie sierpnia i września. Kwiaty utrzymują się aż 6 tygodni. W tym czasie bez problemu natkniemy się na połacie nawłoci podczas spacerów w okolicach łąk, parków i pól. Suszoną nawłoć bez problemu kupisz w sklepach z ziołami lub pobliskich aptekach. Możesz jednak spróbować ususzyć ją na własną rękę. Wybierz suchy, bezdeszczowy dzień i udaj się na poszukiwanie nawłoci. Zrywane kwiatostany powinny mieć około 30-40 cm. Następnie rozłóż zebrane rośliny na suchej powierzchni. Nie zostawiaj ich jednak na słońcu - pozwól ususzyć się nawłoci w swoim tempie.

iStock