Kminek - bo o nim mowa - wysypany na talerz może przypominać nieapetyczne robaczki. W jego nasionkach drzemią jednak wyjątkowe moce. W dodatku jest smaczny - kto nie lubi paluchów z ciasta francuskiego posypanych kminkiem? Dlaczego nie warto stronić od tego produktu i zwłaszcza przy wizji dużych porcji jedzenia pamiętać o jego użyciu? Szczegóły poniżej.

Na co pomaga kminek?

Lżejszy brzuch, szybsze trawienie i mniejsze ryzyko zgagi? Dzięki zawartym w kminku substancjom możecie zagwarantować sobie wszystkie te trzy punkty. Ziarenka polecane są przy okazjonalnych dolegliwościach układu pokarmowego. Wzdęcia czy nadkwasota, a także kolki rzadziej dopadają osoby, które w kuchni kminku używają regularnie, szczególnie do produktów, które te nieprzyjemne sytuacje potęgują. Warto zaznaczyć, że kminek może wspomagać, a nie jest odpowiednikiem specyfiku z apteki. Przy nawracających problemach i dolegliwościach warto skonsultować się ze specjalistą.

W sklepach w dziale z przyprawami znajdziecie kminek mielony oraz kminek w ziarnach. Zdecydowanie lepszym wyborem jest ten drugi rodzaj. Jeżeli do jakiegoś dania potrzebny jest kminek mielony, lepiej zmielić go samodzielnie np. ucierając w moździerzu. Otwarte opakowanie z przyprawami dobrze jest szczelnie zamknąć specjalnym klipsem lub przesypać do słoiczka.

Kiedy dodawać kminek do potraw?

Kminek bez dwóch zdań kojarzy się z daniami, w których głównym składnikiem jest kapusta. Kapusta z grochem, bigos, a także łazanki czy kapuśniak obowiązkowo na liście składników mają właśnie tę przyprawę. Drugą grupą produktów są mięsa, takie jak wieprzowina, do których pieczenia lub smażenia także dodaje się kminek. A jak używać go w praktyce? Podobnie jak w przypadku liści laurowych, ziela angielskiego czy pieprzu ziarnistego, zaleca się dodawać go w pierwszej fazie gotowania lub pieczenia. Wszystko po to, aby wydobyć z niego pełen aromat, który uzupełni potrawę. Co ciekawe - inny dodatek polecany na lepsze trawienie, czyli majeranek, lepiej dodawać pod koniec gotowania, bo to znacznie delikatniejsze zioło, które łatwo przypalić lub pozbawić smaku.