Nalewka z tarniny - składniki:

  • kilogram owoców tarniny
  • litr spirytusu
  • ½ litra czystej wódki
  • kilogram cukru

Owoce tarniny najlepiej zbierać w październiku i listopadzie. Są bardzo kwaśne, więc raczej nie nadają się do spożycia na surowo. Warto jednak wiedzieć, że tracą swój cierpki smak zaraz po przymrozkach. Nie trzeba jednak czekać, aż temperatura spadnie poniżej zera. Zamiast tego wystarczy zamrozić zebrane wcześniej owoce tarniny w zamrażalniku (najlepiej na 24 godziny). Po rozmrożeniu będzie można je zjeść na surowo, a także wykorzystać do zrobienia dżemów, kompotów, nalewek i innych przetworów.

Nalewka z tarniny - przygotowanie:

Owoce opłucz i dobrze osącz, przesyp do dużej szklanej butli. Zalej spirytusem i wódką. Odstaw na 4-6 tygodni. Co kilka dni potrząsaj butlą, by zawartość mogła się dobrze przemieszać. Następnie płyn znad owoców przelej do innego naczynia (użyj do tego celu lejka wyłożonego gazą). Pozostałe owoce natomiast lekko rozgnieć i zasyp cukrem. Odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie, aż cukier się rozpuści. Powstały syrop zlej (znów przez lejek wyłożony gazą) i połącz ze zlanym poprzednio płynem. Odstaw do sklarowania. Sklarowany płyn przelej do butelek i odstaw na przynajmniej dwa tygodnie. Owoce możesz ponownie zalać czystą wódką i po jakimś czasie powstanie likier nieco gorszej jakości, ale też bardzo smaczny.

Tarninówka - właściwości

Owoce tarniny mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, są stosowane w dolegliwościach układu moczowego i żołądka oraz - jako lek na biegunkę. To głównie dzięki dużej zawartości garbników, które działają osłonowo na błonę śluzową jelit i spowalniają ruchy robaczkowe. Owoce tarniny są też bogatym źródłem przeciwutleniaczy (flawonoidów) oraz wielu innych cennych dla zdrowia substancji, m.in. odmładzającej witaminy C, beta karotenu, wapnia, potasu, magnezu i witamin z grupy B. Najlepiej spożywać je w formie odwaru (łyżkę owoców zalewamy szklanką gorącej wody i gotujemy, a następnie studzimy).

W medycynie naturalnej zastosowanie znajdują nie tylko owoce tarniny. Lecznicze właściwości mają również kwiaty i kora tego krzewu. Napar z kwiatów tarniny działa moczopędnie i pomaga w stanach zapalnych dróg moczowych (np. przy kamicy moczowej, stanie zapalnym nerek, pęcherza lub cewki moczowej). Oprócz tego mają łagodne działanie przeczyszczające i poprawiają przemianę materii. Z kolei odwar z kory krzewu ma właściwości przeciwzapalne i ściągające, może być więc stosowany do płukania jamy ustnej, gardła lub dziąseł w stanie zapalnym.

Zobacz też: Nalewka z aronii - 3 sprawdzone przepisy >>>