Wegańskie omlety, gęsty sos warzywny, chrupiące tofu czy wegańskie bezglutenowe wypieki. Z pomocą maranty trzcinowej perfekcyjnie wykonamy prawie każde danie.

Do niedawna w Polsce jeszcze nikt nie słyszał o arrowroot czyli marancie trzcinowej. Powoli zyskuje popularność dzięki wegańskim, wegetariańskim i bezglutenowym trendom oraz blogom kulinarnym. Znajdziemy ją najczęściej w kuchni roślinnej, gdzie występuje w roli zagęstnika. Maranta trzcinowa to zwykła skrobia pozyskiwana z niezwykłego warzywa, a raczej z bulw rośliny rosnącej na Karaibach.

Najpopularniejsze zastosowania:

1. Zagęstnik do zup i sosów. A także dressingów i roślinnych gulaszy. Wystarczy dodać ją pod koniec gotowania, aby otrzymać gęsty, błyszczący, a co najważniejsze – klarowny – płyn. Tak samo jak inne skrobie, mieszamy ją w zimnej wodzie lub mlekach roślinnych, nie wiąże się natomiast z produktami mlecznymi. Na jej bazie przygotujemy chiński sos słodko-kwaśny.

2. Nadawanie chrupkości potrawom
Jeśli chcemy uzyskać bardzo chrupiący tempeh, tofu lub seitan, użyjmy panierki z maranty trzcinowej. Jej dodatek najlepiej sprawdza się w daniach kuchni chińskiej. Wystarczy kawałki tofu, tempehu lub seitana dokładnie odcisnąć z nadmiaru płynów, doprawić ulubionymi przyprawami i obtoczyć w skrobi, a następnie usmażyć do zezłocenia na roślinnym oleju.

3. Pieczenie i desery
Maranty trzcinowej możemy także użyć w wegańskich kremach, polewach, puddingach i nadzieniach i ciastach. Jest całkowicie bezglutenowa. Dobrze je wypełni i nada ciekawej struktury. Łączy się także z wegańską czekoladą. Jednak nie poleca się używania jej w kremach na bazie nabiału.

4. Wegańskie omlety
Zamiast dodawać do wegańskich omletów mąki zbożowej, skrobi kukurydzianej czy gumy ksantanowej, wykorzystajmy spajające właściwości maranty. Idealnie zwiąże omlet z tofu czy warzywną fritatę i zachowa ich strukturę.

5. Alternatywa dla jajek
Dzięki świetnym właściwościom wiążącym, maranta stanowi idealny zamiennika jajek w kuchni roślinnej, a przede wszystkim wegańskiej. Znajdzie zastosowanie w roślinnych burgerach i wszystkich daniach wymagających spajania kasz oraz warzyw.

Maranta dobrze działa nawet w ujemnych temperaturach, co czyni ją idealnym dodatkiem do wegańskich lodów i deserów. Nie nadaje się natomiast do długiego gotowania w wysokich temperaturach. Ponownie podgrzana również może stracić swoje właściwości. To jedyny przypadek, w którym lepiej wykorzystać skrobię kukurydzianą.