Barszcz czerwony to klasyk wśród potraw wigilijnych. Idealny to ten, który podajecie z uszkami lub makaronem, na zakwasie z buraków. Klarowny, wręcz rubinowy kolor zachęca do spróbowania za każdym razem. Macie problem, aby uzyskać taką barwę? Magda Gessler zdradza, jakich buraków używa, aby mieć pewność, ze wszystko uda się przed świętami. Sprawdźcie koniecznie.

Jakie buraki będą najlepsze do barszczu według Magdy Gessler?

Buraki, które kupujecie na targu czy w supermarkecie zawsze powinny być odpowiednio twarde. Te miękkie noszą znamiona pleśni, która nie tylko popsuje zakwas na barszcz, ale też samą zupę. Podczas wybierania upewnijcie się, że końcówki nie pokrywa biały meszek, który niestety świadczy o tym, ze powinny trafić do kosza na śmieci. Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której wspomina Magda Gessler, jedna z najsłynniejszych polskich restauratorek:

"Trzeba używać bardzo czerwonych buraków, które są krwiste, nie z tych, które przypominają parówki czy serdelki, bo te buraki, są jak pastewne. Nie mają ani smaku, ani koloru i żebyś nie wiem jak dodawał (a) czegoś kwaśnego, w dalszym ciągu są bure."

To odmiany długich buraków typu Renova lub Kier, które bardzo często znajdziemy na targach warzywnych. Lepiej posiłkować się tymi kulistymi, które są soczystsze i bardziej rubinowe w kolorze. Ich smak jest słodkawy, z lekko wyczuwalną nutą owoców. Natomiast te długie bywają nieco ziemiste i pozbawione charakterystycznego smaku, tworzącego się podczas przygotowywania zakwasu czy gotowania barszczu.

Do czego używać buraków długich odmiany Renova czy Kier?

Długie buraki są idealne do pieczenia lub gotowania na parze. Ich skórka z łatwością odchodzi po upieczeniu, co sprawia, że świetnie nadaje się jako danie samo w sobie z pastami warzywnymi. Ze skórek możecie przygotować ocet buraczany, który ma niesamowite właściwości zdrowotne, podobnie jak ten z jabłek. Z ich udziałem wychodzą pyszne sałatki lub surówki. Nieco ziemisty i pikantniejszy posmak pasuje do sosów i mięsa. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ich w: