Wróciliście z grzybobrania z koszem pełnym wielkich kapeluszy kani? Zróbcie z nich doskonałe leśne schabowe. Zobaczcie przepis krok po kroku i przetestujcie go w swoich kuchniach. 

Czy myć kanie przed smażeniem?

Kapelusze kani zwykle są dość wysoko nad ziemią, dlatego rzadko kiedy pokrywa je brud. Lepiej unikać mycia ich pod wodą. W zupełności wystarczy oczyścić kapelusze nożykiem lub lekko przetrzeć szczoteczką. Ważne, aby zrobić to bardzo dokładnie, gdyż w blaszkach kapeluszy gromadzi się dużo piachu. Jeśli jednak wasz grzyb jest mocno zabrudzony i wymaga umycia, należy go potem porządnie osuszyć ręcznikiem papierowym. 

Jak zrobić kotlety z kani?

Sekretem doskonałych kani w panierce jest moczenie w mleku. Jak długo moczyć kanie w mleku? Zanim obtoczymy grzyby w jajku i bułce tartej, należy zalać je mlekiem i odstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Im dłużej grzyby będą leżały w mleku, tym bardziej staną się delikatne. Co więcej, moczenie kani w mleku wyciąga z nich ewentualną goryczkę, więc ten krok jest bardzo przydatny, jeśli zebraliśmy już nieco starsze grzyby. Dopiero kolejnego dnia przystępujemy do panierowania i smażenia. Kotlety z kani w mleku nabierają delikatniejszej konsystencji i jeszcze lepszego smaku. 

Jak smażyć kanie na patelni?

Kotlety z kani najlepiej smażyć na oleju rzepakowym lub maśle klarowanym. Zapanierowane grzyby należy wkładać na mocno rozgrzany tłuszcz, w przeciwnym razie będą chłonąć go jak gąbka, a panierka stanie się nieapetyczna. Musimy pamiętać, że kanie soli się dopiero po usmażeniu. Jeśli zrobimy to przed obróbką termiczną, to grzyb puści sok i nie będzie tak chrupiący.

Przepis na kotlety z kani

Składniki:

  • kapelusz kani
  • 500 ml mleka
  • 1 jajko
  • 100 g bułki tartej
  • olej do smażenia
  • sól do smaku

Kroki przygotowania:

1. Kapelusz dokładnie czyścimy z piachu i zalewamy mlekiem. Przyciskamy na wierzchu talerzykiem, aby był w całości zanurzony. Odstawiamy na kilka godzin, (a najlepiej na całą noc).
2. Namoczoną kanię układamy na sitku, aby ociekła z nadmiaru mleka, a następnie panierujemy ją w rozmąconym jajku i bułce tartej.
3. Kotlet z kani smażymy z dwóch stron na złoty kolor.
4. Po usmażeniu doprawiamy solą.