Zupy krem, w tym ta, którą zrobicie z naszego przepisu, to doskonały sposób na wykorzystanie warzyw, które zalegają wam w lodówce lub ich części, uważanych przeważnie za niejadalne. Ugotować, upiec lub poddusić i zjeść, np. z sosem, możecie głąb brokuła, liście kalarepy czy też kalafiora. Są one równie dobre, a czasami nawet intensywniejsze w smaku niż same warzywa. Część innego popularnego warzywa, z którego wykorzystujecie głównie korzeń, nadaje się doskonale na zupę-krem. Taka zupa to świetny pomysł na gotowanie bez marnowania.

Zupa krem - szybki, lekki i sprytny obiad

Zbliża się koniec miesiąca i w lodówce nie macie nic innego poza marchewką, kilkoma ziemniakami i cebulą? To nie powód do rozpaczy, ale wspaniałe, podstawowe składniki sycącej, kremowej zupy marchewkowej. Warzywa wystarczy razem ugotować, rozcieńczyć wodą lub bulionem, doprawić (w tej roli świetnie sprawdzi się suszony lub tarty imbir i curry) i pyszny obiad w 15-20 minut gotowy.

Jeśli chcecie uzyskać jeszcze intensywniejszy smak (a jednocześnie zmniejszyć słodycz marchewki), przyprawy możecie wcześniej podprażyć na sucho w garnku o grubym dnie. Dopiero wtedy, gdy zaczną już mocno pachnieć, dodajcie warzywa. Pamiętajcie jednak, że podczas smażenia przypraw trzeba je cały czas mieszać, by się nie przypaliły, bo wtedy zupa wyjdzie gorzka. Po wrzuceniu warzyw również od czasu do czasu je przemieszajcie i koniecznie zmniejszcie ogień.

Marchewka w samym środku sezonu jest pyszna, soczysta i słodka. Dodatkowo, niezależnie od pory roku, jest też bardzo sycąca, bo zawiera dużo błonnika. Jeść możecie jednak nie tylko korzeń, ale i nać. O ile zupę z natki pietruszki zna sporo osób, o zupie z naci marchwi słyszał mało kto. Czas naprawić ten błąd. Ugotujcie tę zupę. Będziecie żałować każdego wyrzuconego wcześniej pęczka natki. 

Zupa z natki marchewki - przepis

Składniki:

  • 1 pęczek natki marchewki
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 niewielki por (biała i zielona część)
  • kilka łodyżek selera korzeniowego wraz z liśćmi
  • 5 średnich ziemniaków
  • 1 łodyżka lubczyku
  • 5 szklanek bulionu warzywnego
  • oliwa lub olej do podsmażenia warzyw
  • sól, pieprz i sok z cytryny do smaku

Dodatkowo, na każdy talerz przed podaniem (można pominąć): ugotowane na twardo jajko i 1 łyżeczka chrzanu.

Sposób przygotowania: 

  1. Dokładnie umyjcie i pokrójcie drobno por, łodygi selera, lubczyk i natkę. Posiekajcie też dość drobno cebulę i czosnek.
  2. Zeszklijcie na oleju cebulę, dodajcie po chwili czosnek i smażcie, aż zacznie pachnieć.
  3. Dodajcie pokrojone warzywa i przesmażcie przez ok. 5 minut na wolnym ogniu, jednocześnie mieszając.
  4. Zalejcie gorącym bulionem. Pokrójcie w kostkę ziemniaki i dodajcie je do zupy. 
  5. Gotujcie zupę, aż ziemniaki będą miękkie. 
  6. Zmiksujcie zupę marchewkową z naci na krem. Doprawcie pieprzem, solą i sokiem z cytryny.

Z czym podawać zupę marchewkową?

Zupa z natki marchewki smakuje doskonale z dodatkami typowymi dla żurku - jajkiem na twardo i niewielkim dodatkiem chrzanu. Chrzan podkręci smak zupy. Jeśli za nim nie przepadacie, możecie go pominąć i pozostać przy jajku lub zamienić je na grzanki z czerstwego chleba lub groszek ptysiowy. Jeśli chcecie zagęścić kremową zupę z natki, dodajcie więcej ziemniaków. Najlepiej sprawdzą się ziemniaki typu C (mączyste), np. odmiana agnes, gracja, jutrzenka czy jurek.