Zawsze sięgacie w sklepie po jedną ulubioną mieloną kawę, czy testujecie różne rodzaje, szukając najlepszego? Jeśli wciąż nie możecie znaleźć swojego ulubieńca, następnym razem dokładnie przyjrzyjcie się opakowaniu. Okazuje się, że już sam jego kolor może wiele mówić o smaku zamkniętej w nim kawy.

Jak kupić dobrą kawę? Na to trzeba zwrócić uwagę

W większości sklepów znajdziemy dwa podstawowe gatunki kawy, czyli arabikę i robustę. Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od waszych preferencji smakowych. Z pewnością arabica jest łagodniejsza i ma nieco słodszy smak, z nutami czekolady lub owoców. Z kolei robusta ma mocniejszy, palony smak, ale jest też bardziej gorzka. Należy też zaznaczyć, że ze względu na łatwiejszą uprawę, ziarna robusty są tańsze od arabiki.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że barwy paczek nie są przypadkowe i zwykle w żółtych opakowaniach znajduje się robusta. Może być to pomocną wskazówką, przyspieszającą zakupy, jednak dla pewności mimo wszystko warto zawsze przeczytać informacje na opakowaniu.

Która kawa jest łagodniejsza dla żołądka?

Okazuje się jednak, że te dwa gatunki różnią się nie tylko walorami smakowymi i ceną, ale również działaniem na organizm. Jeśli czasem po wypiciu kawy czujecie pieczenie czy ciężkość na żołądku, powinniście zapamiętać, że przy problemach żołądkowych lepiej wybierać arabikę, która ma mniejszą zawartość kwasów. Robusta ma natomiast więcej kwasu chlorogenowego, a to właśnie on wywołuje u niektórych ludzi zgagę, niestrawność czy bóle żołądka.

Jak pić kawę, żeby nie szkodziła na żołądek?

Jeśli dokuczają wam problemy żołądkowe, sięgnijcie po kawę niskodrażniącą, wyróżniającą się mniejszą kwasowością. Ten produkt powstaje poprzez poddawanie ziaren działaniu pary wodnej, a następnie odpowiednim metodom wypalania. Taka kawa Kolejną jest też ciemno palona, co sprawia, że ma większą zawartość N-Metylopirolidonu, czyli związku blokującego nadmierne wytwarzanie kwasów żołądkowych.