Obecnie znanych jest około 300 odmian wrzosów, a w Polsce można ich kupić ponad setkę. Jedne odmiany zakwitają już na początku sierpnia, inne później - we wrześniu i październiku. Kolory wrzosów to cała gama barw i odcieni: od bieli przez fiolet i róż do ciemnej czerwieni. Na stanowiskach naturalnych wrzosy żyją do 20-25 lat, ale w ogrodzie żywotność wielu odmian jest krótsza. Bez właściwej pielęgnacji ogranicza się do pięciu, sześciu lat.

Wybierając kwiaty pamiętajmy, by odróżnić wrzosy od wrzośców. Wrzosy mają kwiaty w kształcie kielichów i liście ustawione na ukos, niczym rybie łuski. Wrzośce natomiast charakteryzują się kwiatami o dzbanuszkowatym kształcie i liśćmi sterczącymi prostopadle do łodygi. Kwitną też w różnych okresach – wrzosy między lipcem a październikiem, zaś wrzośce między lutym a kwietniem.

Co lubią wrzosy?

Wrzosy lubią lekką, próchniczą i przepuszczalna glebę, oraz ta o kwaśnym odczycie (pH 3,5 do 5,0). Kwaśnej gleby wymagają szczególnie wrzosy. Wrzośce są nieco bardziej tolerancyjne. Warto wiedzieć, że wrzosy należą do tej samej grupy co azalie – jako podłoże możemy więc śmiało stosować podłoże do rododendronów. Powierzchnię ziemi wyściełamy korą sosnową, dzięki czemu korzenie wrzosów nie będą przemarzały w czasie pierwszych przymrozków, a woda nie będzie zbyt intensywnie parować z gleby. Lubią glebę wilgotną, ale nie można dopuścić do tego, by stały w wodzie. Zimą wrzosy podlewamy rzadko i tylko wtedy, gdy temperatura wynosi powyżej 0 stopni. Wrzosy preferują miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, ocienione i stale lekko wilgotne, a przed nadejściem zimy warto okryć je gałązkami iglaków.

Jak dbać o wrzosy na balkonie?

Wrzosy na balkonie w doniczkach są łatwe w pielęgnacji. Pamiętajcie, by po zakupie wrzosów przesadzić je do większych doniczek lub skrzynek. Nie muszą być one wysokie, gdyż wrzosy mają dość płytki system korzeniowy. Ale musimy wybrać dla nich odpowiednie kwaśne podłoże.
Przycinamy tak samo jak te uprawiane w ogrodzie, czyli w kwietniu. Należy je przycinać zaraz pod przekwitniętym pędem – jeśli dobrze przyjrzycie się roślinom zauważycie, że nad kwiatem wyrasta taka mała „wiechcia”. To właśnie z niej, w przyszłym roku wyrośnie nowa gałązeczka.

Jeśli chcecie, by wrzosy pięknie rosły i kwitły do późnej jesieni, warto podsypywać je naturalnym, kuchennym produktem.

Naturalny nawóz do wrzosów

Jak już pisaliśmy, wrzosy lubią kwaśne podłoże. Dlatego też idealnym dla nich nawozem będzie nic innego jak fusy z kawy. Zawarte w nich substancje odżywcze, będą powoli uwalniać się do gleby jednocześnie ja spulchniając. Wystarczy wysuszone fusy rozsypać pod krzaczkami i lekko wymieszać je z ziemią. Można też zalać zużyte fusy z kawy wrzątkiem, poczekać aż ostygnie i takim wywarem raz w tygodniu podlać krzaczki wrzosów. Dzięki temu odpowiednio zakwasicie ziemie a dodatkowo dostarczycie roślinom cenne substancje. Odwdzięczą się pięknymi kwiatami i silnymi gałązkami.

Inne sposoby na zakwaszenie podłoża:

  • roztwór octu i wody  w proporcji 1:8.
  • woda z sokiem z cytryny - wystarczy kilka kropel soku dodane do wody
  • wywar ze skorupek jaj
  • ściółka z kory i igliwia