Sos sojowy to kwintesencja smakowitości, która znana jest jako piąty smak o nazwie umami. Właśnie ten składnik łączy w sobie intensywny smak, który często określa się jako „tłusty” lub „mięsny”. Jeżeli chcemy dodać wyrazistości ulubionym potrawom, to warto szukać inspiracji z marką Kikkoman, która od lat specjalizuje się w produkcji sosu sojowego. 

Sos sojowy w kuchni polskiej

Wielu osobom kuchnia polska kojarzy się ze schabowym w panierce, podawanym z ziemniakami i surówką. Obok wspomnianego zestawu można wymienić niemal obowiązkowe zupy. Rosół może być postrzegany jako najważniejsza potrawa, gdyż stanowi bazę do dalszego gotowania. Takie jest wyobrażenie o codziennym jadłospisie statystycznego Polaka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład zupę grzybową lub tradycyjny bigos doprawić  esencjonalnym sosem sojowym.

Farsz do świątecznych pierogów lub kasza gryczana z grzybami doprawiona odrobiną sosu sojowego zaskoczy domowników wyrazistością. Kolejnym daniem, które będzie jeszcze smaczniejsze przez dodatek kilku kropel sosu sojowego to domowe flaczki. Jeżeli cenicie pieczone mięso, to sos sojowy nada pieczeni ciemnego koloru. Przygotowując prostą marynatę na bazie oleju i miodu należy dolać odrobinę sosu z soi. Gwarantujemy, że ten łatwy zabieg sprawi, że mięso zyska kolejnych smakoszy. 

Kuchnia włoska – sos sojowy doda smaku

Kuchnia włoska to także szerokie pole do popisu w kwestii użycia sosu sojowego. Wystarczy odrobinę dodać do risotto z pieczarkami, aby odkryć nowy wymiar przyjemności jedzenia. Ponadto sos sojowy może stać się tajemniczym składnikiem, który urozmaici smak np.: sosu pomidorowego do makaronu. Łasuchy również znajdą coś dla siebie. Wystarczy wziąć porcję włoskich lodów i polać je sosem sojowym wymieszanym z gęstym octem balsamicznym. Słodko-kwaśny smak  połączony z umami zaskoczy nie jednego smakosza.  Ponadto marka Kikkoman poleca wypróbować przepis na foccacię z cukinią i oliwkami. Przygotujcie następujące składniki i cieszcie się smakiem. 

Składniki na 4 porcje:

Ciasto:
•    15 g świeżych drożdży
•    10 g cukru
•    350 g mąki pszennej typ 00
•    220 ml ciepłej wody
•    10 g oliwy 

Dodatkowo:
•    80 g cukinii
•    20 g naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman (1 łyżka)
•    30 g oliwek kalamata bez pestek
•    10 g oliwy
•    Gałązka rozmarynu

Przygotowanie:  

Drożdże zasypujemy cukrem i odstawiamy, aż się rozpuszczą. Wszystkie składniki na ciasto mieszamy z drożdżami i zagniatamy około 10 minut. Odstawiamy pod przykryciem do podwojenia objętości.
Piekarnik nagrzewamy do 190°Celsjusza.
Cukinię kroimy w półplasterki i mieszamy z sosem sojowym. Wyrośnięte ciasto przekładamy do blaszki (21x25 cm), smarujemy oliwą i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie cukinię i oliwki delikatnie wgniatamy w ciasto, posypujemy rozmarynem i pieczemy 30 minut w 190°Celsjusza.

Kuchnia meksykańska – sos sojowy w wielu odsłonach

Kolejną kuchnią, która cieszy się niesłabnącą popularnością jest kuchnia meksykańska. Trudno się oprzeć orzeźwiającemu smaku guacamole, pikantnemu burrito czy też pysznemu chilli con carne. Każde z nich warto doprawić odrobiną sosu sojowego, który doda intensywności i podbije smak prostych składników. Dodatkowo prosta pasta awokado wykonana z sokiem z cytryny, czosnkiem i sosem sojowym znakomicie sprawdzi się na domowych grzankach. 

Jeżeli jesteście odważnymi poszukiwaczami smaków, to zachęcamy do nieustających eksperymentów kulinarnych. Dlatego namawiamy do odkrycia bogactwa smaku oraz znajdywania kolejnych przepisów z użyciem sosu sojowego. 

Artykuł powstał we współpracy z marką Kikkoman