Wszyscy znamy ten aromatyczny składnik i zwykle mamy go w swoich kuchennych szafkach, ale najczęściej ląduje on po prostu w garnku z zupą lub sosem. Okazuje się jednak, że liście laurowe mają zdecydowanie więcej zastosowań i można z nich łatwo zrobić domowy specyfik na wiele dolegliwości. Taka mieszanka przyda się w każdym domu i wiele razy uratuje sytuację.

Na co pomaga liść laurowy?

Nie każdy wie, że oprócz walorów smakowych i zapachowych, liście laurowe są też prawdziwym bogactwem naturalnej medycyny. Wszystko za sprawą zawartych w nich flawnoidów i związków fenolowych, dzięki którym mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Warto więc wykorzystać je do przygotowania prostego, trzyskładnikowego smarowidła na wiele uciążliwych dolegliwości. Zobaczcie, co potrafi domowa maść z liści laurowych

Maść z liści laurowych - właściwości

Domowa maść z liści laurowych to prawdziwy skarb w każdym domu, gdyż ma wiele pożytecznych zastosowań:

  • łagodzi bóle mięśni i stawów,
  • przyspiesza gojenie się ran i otarć,
  • łagodzi ślady po ukąszeniach owadów,
  • poprawia krążenie,
  • działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
  • nawilża i regeneruje skórę.

Jeśli powyższe zastosowania was zachęciły, zobaczcie prosty przepis na maść z liści laurowych krok po kroku i spróbujcie przygotować to cenne smarowidło we własnych kuchniach. 

Jak zrobić maść z liści laurowych?

Składniki:

  • 1 szklanka suszonych liści laurowych,
  • 1 szklanka oliwy z oliwek,
  • 2 łyżki wosku pszczelego.

Przygotowanie:

Oliwę podgrzewamy w rondelku, ale nie dopuszczamy do zagotowania. Liście laurowe kruszymy w moździerzu lub blenderze na malutkie kawałki. Tak przygotowaną przyprawę wrzucamy do ciepłej oliwy i podgrzewamy na minimalnej mocy palnika przez 2 godziny.

Po tym czasie przecedzamy ciepłą oliwę i dodajemy wosk pszczeli. Mieszamy wszystko dokładnie, aż wosk się całkowicie rozpuści, a następnie przelewam gotową mieszankę do czystych, wyparzonych i wysuszonych słoiczków. Naczynia mocno zakręcamy wieczkami i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia, a potem odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. 

Jak stosować maść z liści laurowych?

Sposób stosowania zależy od konkretnej dolegliwości. W przypadku bóli mięśni i stawów, obolałe miejsca warto smarować cienką warstwą maści i delikatnie masować 2-3 razy dziennie. Z kolei na rany i otarcia smarowidło nakładamy tylko 1-2 razy dziennie, bardzo cienką warstwą. Jeśli natomiast chodzi o nawilżanie skóry, wystarczy aplikować mieszankę raz dziennie, najlepiej wieczorem na oczyszczoną i wysuszoną skórę. 

Pamiętajmy jednak, że przy pierwszym zastosowaniu warto przeprowadzić test na małym fragmencie skóry i odczekać kilka godzin, aby sprawdzić, czy nie wystąpią żadne reakcje alergiczne. Należy też wstrzymać się przed używaniem tego domowego specyfiku w okolicach oczu, na błony śluzowe oraz otwarte rany. Dla bezpieczeństwa najlepiej też wcześniej skonsultować stosowanie maści z liścia laurowego z lekarzem.