Przetwory z pomidorów to nieodłączny urok końca wakacji. Właśnie na początku września dojrzewają najsmaczniejsze i najsłodsze pomidory gruntowe. Krzaczki w ogródkach i na działkach wręcz uginają się od czerwonych owoców. Jeśli lubicie robić własne sosy do makaronu i często kupujecie pomidory z puszki, najwyższa pora z tym skończyć. Dużo lepsze i tańsze zrobicie samodzielnie. Dodatkowo będziecie mieć pewność, co znajdziecie w środku i nie traficie na twarde środki, czy zagubione skórki. A robi się je banalnie prosto. Gdy poznacie ten przepis zapomnicie o puszkowanych pomidorach raz na zawsze.

Dlaczego żywność z puszki może nam szkodzić?

Znajdujące się w puszkach aluminium może stopniowo uwalniać się z opakowania do żywności. Nie jest to dobra wiadomość, gdyż jego nadmiar może prowadzić m.in. do demencji. Objawami zatrucia glinem są również zaburzenia mowy, osłabienie czy omamy wzrokowe. I choć ilość aluminium konieczna do zatrucia nie znajduje się w jednej puszce, to jednak nadmierna ilość puszkowanej żywności może nam w końcu zaszkodzić. Po co się truć, skoro można zrobić domowe przetwory?

Pomidory do słoików

Najprostszym sposobem na przetworzenie pomidorów jest wykonanie z nich przecieru pomidorowego, który przyda się do zrobienia zupy pomidorowej lub wykonania pomidorowego sosu. Aby zrobić tego typu przecier pomidorowy, potrzebujecie dużej ilości świeżych i jędrnych pomidorów, które dają się łatwo obrać ze skórki oraz dobrej jakości soli. Kiedy wrzucicie do garnka skrojone pomidory i poddusicie je do miękkości, przetrzyjcie je przez sitko, zagotujcie raz jeszcze i wkładajcie do wyparzonych i czystych słoików. Kiedy zakręcicie wieczko, wstawcie słoiki do dużego garnka, nalejcie letniej wody do ¾ wysokości słoika i gotujcie przez kilkanaście minut. W ten sposób dokonacie pasteryzacji przetworów.

Pomidory jak z puszki

Jeśli chcecie włożyć na zimę pomidory w całości, lub w większych kawałkach, jak z puszki, nic prostszego. Umyte pomidory sparzcie wodą, zdejmijcie skórkę i wytnijcie twarde środki. Pokrójcie na mniejsze części i układajcie ciasno w słoikach wcześniej wyparzonych. Każdą warstwę pomidorów lekko posypcie solą. Pomidory dobrze jest lekko ścisnąć i podopychać, bo podczas pasteryzacji zmniejszą swoją objętość nawet o ok. 1/3 zawartości słoika. Gotowe, pełne pomidorów słoiki dokładnie zakręćcie i pasteryzujcie ok. 30 minut. Takie pomidory będą idealne do przygotowania zupy, sosów, przecierów.

Jak widać, wystarczą 2 składniki: czyli sól i pomidory, aby w słoiku zamknąć najlepsze smaki lata. A jeśli jesteście wielbicielami różnorodnych smaków, zawsze możecie dorzucić tam zmiażdżony ząbek czosnku, zioła prowansalskie lub po prostu oregano. Dzięki temu wasz sos pomidorowy stanie się idealnym dodatkiem do makaronu lub ryżu.