Co to jest pierzga?

Pierzga, to bardzo wartościowy pokarm przygotowywany dla królowej matki przez pracowite pszczoły. Korzystają z niej także młode pszczoły oraz larwy. Pszczoły zbierając pyłek kwiatowy transportują go do ula, gdzie połączenie pyłku kwiatowego, miodu, mleczka pszczelego oraz enzymów pszczelich tworzy ciemne grudki zwane właśnie pierzgą. Przechowywana jest w plastrach w ulu. Dzięki dużej zawartości kwasu mlekowego i jego właściwościom przeciwutleniającym, pierzgę można przechowywać przez długi czas bez uszczerbku na cennych właściwościach. Jest bardzo odporna na pleśń i gnicie. Dzięki temu pszczoły mają zapas jedzenia na całą zimę, oraz na wiosnę dla młodych osobników. Dlaczego jest aż tak wartościowa i jak może wspomóc ludzki organizm? Przeczytajcie, jak stosować tę substancję i dlaczego warto ją włączyć do swojej diety.

Pierzga to chyba jeden z najbardziej wartościowych produktów naturalnych. Jej unikalny skład to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych. Zaczynając od wszystkich witamin (A, B, C, D, E, PP, D, K, H ), 28 aminkowasów, białka, węglowodanów, a także kwasów Omega 3 i Omega 6, kwasu mlekowego, mikro i makroelementów, kończąc masą innych, istotnych dla organizmu składników jak potas, żelazo, selen, magnez, miedź, krzem, chlor, siarkę, mangan, a także enzymy.

Na co pomoże pierzga?

Ta naturalna substancja to drogocenny dar od pszczół. Pomoże w wielu dolegliwościach. m.in.:

  • działa wzmacniająco na system odpornościowy organizmu dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym. Dodatkowo zawiera bardzo dużo witaminy C
  • przeciwdziała zaparciom
  • wspomaga leczenie farmaceutykami i wspiera rekonwalescencję organizmu po chorobach
  • wzmacnia system nerwowy, pomagając leczeniu depresji oraz polepsza pracę mózgu i kreatynego myślenia. Wspomaga także koncentrację i pamięć.
  • reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawia trawienie i wzmaga apetyt
  • reguluje poziom cholesterolu we krwi i ma działanie przeciwmiażdżycowe i ma dobroczynny wpływ wpływ  na pracę serca.
  • dzięki zawartym antyoksydantom wykazuje też działanie przeciwstarzeniowe i przeciwanemiczne
  • pomaga w oczyszczaniu wątroby, działa odtruwająco i ochronnie
  • jest skutecznym środkiem w przeciwdziałaniu przerostu gruczołu krokowego (prostaty) oraz w profilaktyce przeciwnowotworowej

Jak jeść pierzgę?

Kawałki pierzgi można bezpośrednio ssać lub rzuć. Można też zalać drobinki wodą o temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza i odstawić na kilkanaście godzin. Dzięki temu wydobędziecie z pierzgi wszystkie najcenniejsze substancje. Dziennie zaleca się stosować około 1 łyżkę pierzgi, ale bez obaw, nie ma możliwości przedawkowania pierzgi.

Komu może zaszkodzić pierzga?

Na spożywanie pierzgi powinny uważać osoby ze skłonnością do alergii. Zwłaszcza na produkty pszczele. Ostrożność powinny zachować także osoby chore na cukrzycę.