W zależności od typu mąki, wyrabianie ciasta na uszka może pójść naprawdę gładko albo wręcz przeciwnie - spędzić sen z powiek. Dlatego, zanim przesiejecie mąkę na stolnicę i połączycie ją z pozostałymi składnikami, sprawdźcie jej rodzaj.

Najlepsza mąką na wigilijne uszka

Nie od dziś wiadomo, że każda mąka inaczej chłonie dodawane do niej płyny. Czy to wodę, czy dodatkowo olej. Kiedy sprawdzamy przepisy na uszka do barszczu, czujność powinien wzbudzić brak doprecyzowania, jakiej mąki użył autor receptury. Nawet jeśli dobierzemy te same gramatury i kolejno wykonamy identycznie kroki, coś może pójść nie tak i uszek finalnie nie ulepimy. Najlepszym wyborem będzie jasna mąka pszenna typ 500. Obowiązkowo należy przesiać ją przed drobne sitko lub specjalny przesiewak do mąki. Przyjmuje się, że na 2 szklanki mąki przypada 3/4 szklanki gorącej wody. Pod warunkiem, że używacie też tłuszczu. W tej sytuacji dolejcie 4 łyżki oleju lub roztopionego masła. Sól do smaku, wyrabianie i gotowe.

Jeśli nie dysponujecie tym typem mąki, możecie sięgnąć po mąkę pszenną 650. Do niej polecamy jednak dolewać wodę stopniowo, kontrolując konsystencję ciasta, aby było elastyczne i miękkie, ale jednocześnie zwarte. Trud wyrabiania ciasta na uszka przysporzy mąka pełnoziarnista. Jest zdrowsza i nieco bardziej dietetyczna, ale tylko przy dużej wprawie nie prowadzi do twardego ciasta.

Ciasto na uszka - przechowywanie i mrożenie

Wyrobione ciasto na uszka powinno odpocząć. Zaplanujcie więc tak pracę w kuchni, aby dać mu minimum kwadrans pod przykryciem z czystej, bawełnianej lub lnianej ściereczki. Po tym czasie ciasto najlepiej rozwałkowywać porcjami, resztę cały czas trzymając pod przykryciem, aby nie obeschło. Jeśli wiecie, że nie zużyjecie całego ciasta naraz, możecie je bez obaw zamrozić - nawet bez farszu. Wystarczy uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika. Przy rozmrażaniu należy zachować ciąg chłodniczy - przekładając bazę na uszka najpierw do lodówki na kilka godzin (najlepiej całą noc), a później obrabiając ciasto w temperaturze pokojowej.