Choć sam przepis na ogórki małosolne jest banalnie prosty, to wielu z nas popełnia bardzo popularne błędy, przez które gotowe warzywa nie wychodzą chrupiące i twarde, tak, jakbyśmy tego chcieli. Zobaczcie więc, o czym trzeba pamiętać i dopiero wtedy bierzcie się za szykowanie zalewy i układanie ogórków w słoiku. 

Jak zrobić ogórki małosolne? Podstawowe zasady

Aby chrupiąca przekąska wyszła idealnie, powinniśmy zacząć od wyboru dobrych ogórków. Ważne więc, abyśmy wybrali do tego warzywa o niewielkim rozmiarze, gdyż duże ogórki zwykle są dość wodniste w środku, a przez to mniej chrupią. Oprócz tego po prostu znacznie trudniej będzie je włożyć w słoik, dlatego te mniejsze sztuki będą znacznie lepszym wyborem.

Kolejną ważną kwestią, o której wiele osób zapomina, jest to, aby ogórki gruntowe najpierw wymoczyć w bardzo zimnej wodzie przez około 4 godziny, a dopiero potem brać się za szykowanie zalewy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam je dokładnie doczyścić, a po ukiszeniu warzywa staną się też bardziej chrupiące. 

Ostatnim bardzo istotnym elementem jest odpowiednie naczynie do ogórków małosolnych. Nie każdy wie, że nie nadają się do tego metalowe miski czy garnki, a najlepszym wyborem będą duże szklane słoje, beczki lub naczynia z kamionki. Gdy macie odpowiednie naczynie, pamiętajcie też, aby najpierw bardzo dokładnie je wymyć i/lub wyparzyć, a następnie osuszyć. 

ogórki małosolne przepis

Źródło: AdobeStock

Jędrne i twarde ogórki małosolne - dopilnujcie proporcji 1:1

Ostatnim elementem tej układanki są już tylko dodatki do ogórków, takie jak koper, czosnek i korzeń chrzanu oraz składniki na zalewę, czyli woda i sól. Tutaj jednak też trzeba zachować pewne zasady, a najważniejsza z nich brzmi 1:1. To prosta proporcja oznaczająca stosunek soli do wody, a więc na każdy litr wody dodajemy 1 łyżkę stołową soli. Najlepiej wybrać sól kamienną, natomiast, jeśli chodzi o wodę, to powinna ona mieć około 23 stopni. Oczywiście, gdy nie mamy pod ręką termometru kuchennego, to trudno będzie wycyrklować idealnie taką wartość, więc wtedy po prostu starajmy się, aby woda nie była ani zbyt gorąca, ani za zimna. 

Twarde ogórki małosolne - przepis

Składniki:

  • 1 kg niewielkich ogórków gruntowych,
  • 4 gałązki kopru,
  • 4 ząbki czosnku,
  • kawałek korzenia chrzanu,
  • 1,5 łyżki soli kamiennej,
  • 1,5 litra wody.

Przygotowanie:

  1. Ogórki moczymy w zimnej wodzie przez około 4 godziny, a potem dokładnie czyścimy. Pod koniec tego czasu zaczynamy szykować dodatki, czyli lekko kroimy koper, obieramy czosnek i kroimy ząbki na pół, a chrzan przecinamy wzdłuż i ewentualnie kroimy na mniejsze części. 
  2. Teraz czas na zalewę. W garnku podgrzewamy 1,5 l wody z dodatkiem 1,5 łyżki soli kamiennej. Całość dokładnie mieszamy, aby sól dobrze się rozpuściła i odstawiamy do lekkiego wystudzenia. 
  3. Ogórki i wszystkie dodatki wkładamy do dużego słoja lub naczynia z kamionki. Najlepiej, aby ogórki były ułożone w pionie, a pomiędzy nimi były wciśnięte wszystkie przyprawy.
  4. Tak wypełnione naczynie zalewamy przygotowaną wcześniej zalewą (nie może być wrząca) i odstawiamy w zimne, ciemne miejsce. Będą gotowe już po około 2-3 dniach.