Zastanawialiście się kiedyś, jak samemu zrobić nawóz do ogórków? To prostsze, niż mogłoby się wydawać, bo wszystko, czego potrzebujecie, znajdziecie w kuchni. Zamiast więc jechać do sklepu ogrodniczego po drogie specjalistyczne mieszanki, lepiej sięgnijcie do szafki z przyprawami i przygotujcie własną wartościową mieszankę pod krzaczki. Gdy tylko zobaczycie pierwsze efekty, będziecie szykowali ten domowy nawóz do ogórków każdego roku. 

Czym zasilać ogórki?

Aby przygotować domowy nawóz do ogórków za grosze, wystarczy kurkuma i soda oczyszczona. Do tego taniego duetu z szafki z przyprawami potrzebujecie już tylko wody, najlepiej przegotowanej i lekko ciepłej. W ten prosty sposób powstanie skuteczna odżywka do ogórków i to za ułamek ceny specjalnych środków ze sklepów ogrodniczych.

Jak działa taki domowy nawóz do ogórków? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kurkuma świetnie chroni rośliny przed chorobami grzybowymi i poprawia jakość gleby. Z kolei stosowana zwykle do spulchniania ciast soda oczyszczona odstrasza popularne szkodniki, takie jak mszyce. Dodatkowo nawóz z kurkumy i sody zapobiega zarastaniu gleby chwastami, więc nie będziecie musieli już tak często wyrywać uporczywych roślinek z podłoża pod ogórkami. 

kurkuma

Źródło: Getty/iStock

Jak zrobić nawóz do ogórków z kurkumy i sody?

Jak zamienić ten kuchenny zestaw w wartościową odżywkę? To banalnie proste, gdyż musicie jedynie wymieszać pół litra przegotowanej wody z 2 łyżeczkami sody i 1 łyżeczką kurkumy. Następnie taką miksturę trzeba już tylko odstawić na 2 godziny i gotowe.

Najwygodniej będzie wam przygotować całość w dużym szklanym słoju, ale pamiętajcie, żeby wcześniej go bardzo dobrze wymyć, a najlepiej również wyparzyć. Dopiero tak przygotowane naczynie nadaje się do przygotowywania nawozu.

Nawóz do ogórków z kurkumy - stosowanie

Tak przygotowaną skoncentrowaną mieszankę należy jednak rozcieńczyć przed wlaniem pod krzaczki. W tym celu mieszamy nawóz z 3 litrami przegotowanej wody i dopiero takim płynem podlewamy nasze ogórki.

Aby efekty były jak najlepsze, warto robić to regularnie, najlepiej co 2 tygodnie. Nie bez znaczenia jest tu też odpowiednia pora dnia, bo taką odżywkę najlepiej serwować roślinom wcześnie rano lub pod wieczór.