Bób, to warzywo strączkowe, które od lat w Polsce jest jednym z najpopularniejszych dodatków lub nawet przysmaków. Można go przyrządzić na wiele sposobów: można go ugotować, uprażyć, a nawet usmażyć. Jednak jak ugotować bób, aby był smaczny i zdrowy? Jest to pytanie, które może wielu osobom przysporzyć wielu problemów, a to ze względu na to, że coraz więcej osób zaczyna dbać o swoją dietę.

Bób w diecie

Z racji tego, że bób jest jednym z najpopularniejszych w Polsce warzyw strączkowych, warto wiedzieć jak go ugotować. Istnieje wiele sposobów przygotowania bobu tak, aby był on smaczny, ale jednocześnie zdrowy – bez używania jakichkolwiek tłuszczy lub z ich małą ilością. Postaramy się przedstawić Wam kilka sposobów, których zastosowanie naszym zdaniem sprawi, że fasola ta będzie niezwykle zdrowa. Decydując się na zakup bobu, należy wiedzieć, że jest on prawdziwą kopalnią witamin i innych składników odżywczych. Przykładowo 100 gramów bobu ma w sobie aż 7,6 grama białka, co dla osób aktywnych może być bardzo dobrym wyborem na przekąskę lub idealnie nada się dla osób, które nie spożywają mięsa. Co ciekawe, 100 gramów bobu pokrywa całe zapotrzebowanie dzienne człowieka na kwas foliowy.

Jak dobrze ugotować bób?

Oczywiście najpopularniejszym sposobem przyrządzenia bobu, jest jego ugotowanie. Jednak należy wiedzieć jak to robić, aby go nie spalić i, aby fasola nie była rozgotowana. Jak prawidłowo ugotować bób? Przede wszystkim należy go umyć przed gotowaniem. Czysty, bób należy wsypać do garnka i zalać go wodą tak, aby wody było dwa razy więcej niż wody. Dla smaku można dosypać łyżeczkę cukru, a gdy woda zacznie się gotować, należy dosypać szczyptę soli. Bób powinno się gotować pod przykryciem około 15 minut.

Jak gotować bób, żeby nie było wzdęć? Jest to pytanie, które zadaje wielu Polaków, ponieważ wielu z nich ma po tej fasoli lekkie problemy gastryczne. Istnieją trzy sposoby, które skutecznie łagodzą działanie bobu. Oto one:

  • podczas gotowania dodaj gałązki kopru,
  • podczas gotowania dodaj łyżeczkę kminku,
  • przed gotowaniem bób zalej ciepłą wodą i odstaw na 1-2 godziny. Po tym czasie bób odcedź i zalej zimną wodą.

Tak ugotowany bób, jest gotowy do spożycia. Co najlepsze, można go jeść w skórce lub bez, a dla smaku można położyć na nim kawałek masła czosnkowego dla smaku. Jest to przepyszna przekąska, którą można jeść przy każdej okazji. Bób, można również wykorzystać jako dodatek do dania głównego.

Jak ugotować świeży bób?

Świeży bób wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim, po zakupie powinniście trzymać go z dala od słońca, ponieważ może on zacząć kisnąć i nie będzie się nadawać do jedzenia – jest to bardzo delikatne warzywo strączkowe.

Świeży bób należy dokładnie umyć i wsypać do garnka. Z racji tego, że świeży bób jest delikatniejszy od starego, należy go gotować krócej i na mniejszym ogniu tak, aby nie doszedł za szybko oraz, żeby się nie rozgotował. Jak długo gotować bób? Żeby bób nam się nie rozgotował, należy trzymać go w wodzie przez maksymalnie 20 minut. Gdy bób będzie gotowy, jego skórka stanie się pomarszczona, a same ziarna staną miękkie.

Świeży bób, jest bardzo smaczny bez żadnych dodatków. Jednak bardzo dobrze komponuje się z odrobiną masełka czosnkowego, które położone na nim się po prostu rozpuści. Takie połączenie to niebo w gębie.

Jeszcze jedna uwaga, zanim kupicie jakikolwiek bób, (nieważne czy był on w sklepie, czy na ryneczku) sprawdźcie jego kolor – taki bób, który będzie lekko żółtawy lub grafitowo-żółty nie nadaje się do jedzenia. Za długo był on na słońcu, przez co zaczął się kisić.

Jak ugotować mrożony bób?

Gotowanie świeżego bobu ma to do siebie, że czas jego obróbki termicznej, jest w pełni zależny od „wieku” fasoli. Jeśli bób jest młody, to wystarczy około 15 minut, ale jeśli jest stary, to należy się uzbroić w nieco więcej cierpliwości, ponieważ taki bób może gotować się nawet 40 minut. Inaczej ma się sytuacja w przypadku mrożonek. Mrożony bób należy gotować w osolonej wodzie przez 20 minut. Ten czas w większości mrożonek jest taki sam. Co dodać do gotowania bobu? Oprócz soli nie ma potrzeby dodawać niczego więcej. W przypadku mrożonego bobu wystarczy tylko sól.

Jednak warto pamiętać, że zbyt długie gotowaniu mrożonego bobu, może skutkować tym, że nasze fasole może pozbawić zwartej konsystencji i sprawić, że otrzymamy jednolitą maź.

Co ciekawe, każdy bób oprócz gotowania w wodzie można ugotować na parze. Będzie on wtedy jednak o wiele miększy, niż w przypadku gotowania w wodzie, ale będzie on zdrowszy, ponieważ taki sposób gotowania nie wytrąca wartości odżywczych.

Sprawdź też: przepis na zupę z bobu

Jak ugotować bób z masłem?

Gotowanie bobu, to najpopularniejszy sposób przygotowania tej potrawy i oprócz gotowania na parze (gdzie de facto również używa się wody), to nie ma innego sposobu na ugotowanie tej fasoli, nawet jeśli gotujemy go z masłem. Jednak jak wygląda gotowanie bobu z masłem? W pierwszej kolejności bób trzeba ugotować w osolonej wodzie przez około 15 minut. Gdy bób się ugotuje, należy go odcedzić, przesypać do miseczki, a do rondelka włożyć masło, które należy rozgrzać. Do rozgrzanego masła można dodać nieco startego czosnku i pietruszki. Tak przygotowane połączenie należy wymieszać z masłem i lekko podsmażyć (czosnek musi delikatnie puścić soki – nie należy go podsmażać za długo). Następnie do ciepłego masła dodaj bób, wymieszaj i gotowe. Tyle szczęścia na jednym talerzu.

Jak ugotować bób na parze?

Gotowanie bobu na parze, jest zdrowszą metodą na obróbkę termiczną tej fasoli niż gotowanie w wodzie, ponieważ nie zostają wypłukane żadne wartości odżywcze. Jak ugotować bób na parze? Przede wszystkim, bób należy wypłukać z brudu i przełożyć do garnka do gotowania na parze. Bób na parze, powinien gotować się przez od 9 do 12 minut do stanu „al dente”, czyli miękki, ale jednocześnie twardy (bób w rękach ma stwarzać wrażenie miękkiego, ale w buzi ma być twardawy). Po ugotowaniu bób należy schłodzić pod zimną wodą, ale robi się to po to, aby skórka się zmarszczyła i można było ją łatwiej usunąć. Jeśli wolisz bób ze skórką, to nie musisz go schładzać. Tak przygotowany bób, jest gotowy do jedzenia. Możesz podawać go z masełkiem i solą.