Ryba to produkt, który częściej kupujemy w formie mrożonej niż świeżej. Zabieg rozmrażania jest niestety długotrwały, toteż, mając do dyspozycji mrożone filety, nie możemy liczyć na szybki obiad. Chyba że zastosujemy jeden ze sprawdzonych sposobów na błyskawiczne rozmrażanie ryby. Sprawdź, jak szybko rozmrozić rybę!

Rozmrażanie ryby – jakich błędów unikać?

Ryba jest produktem delikatnym w strukturze i dość wymagającym w obróbce. Zwłaszcza mrożona ryba, która na skutek intensywnych zmian temperatury (głębokie mrożenie, a potem odmrażanie), staje się jeszcze bardziej delikatna i podatna na uszkodzenia. Źle przeprowadzony proces rozmrażania sprawia, że ryba traci na jakości i rozpada się podczas obróbki termicznej, a stąd już tylko krok do nieudanego dania. Jakich błędów unikać podczas rozmrażania ryby?

  1. Warto zacząć od wyboru produktu. Stawiajmy na ryby mrożone dobrej jakości i unikajmy tych mocno glazurowanych. Glazura to dodatkowa warstwa lodu na powierzchni fileta, która powstaje poprzez zraszanie aerozolem wodnym. Ma za zadanie zabezpieczyć rybę przed utratą pierwotnej struktury i wartości odżywczych. Zazwyczaj udział glazury w całkowitej masie produktu jest niestety zbyt duży, przez co samego mięsa ryby uzyskujemy o wiele mniej, niż oczekujemy. Co więcej, taka mocno glazurowana ryba często traci zwartą konsystencję podczas odmrażania i obróbki cieplnej, jest miałka, wiórowata i pozbawiona walorów smakowych.
  2. Druga istotna kwestia – inaczej obchodzimy się z rybą mrożoną w panierce, a inaczej ze standardowymi filetami. Ryby panierowanej w ogóle nie należy odmrażać. Jeśli to zrobimy, podczas smażenia stanie się wodnistą, niezjadliwą breją. Odwrotnie postępujemy z czystymi filetami i kostkami rybnymi – te przed panierowaniem, zanurzaniem w cieście czy obtaczaniem w mące albo marynacie należy bardzo dokładnie rozmrozić i osuszyć. Jeśli pominiemy ten krok, podczas smażenia ryby puszczą wodę, będą przyklejać się do powierzchni patelni, rozmiękną wewnątrz, będą łamać się i rozpadać.
  3. Po trzecie, nie należy rozmrażać ryby za gwałtownie, a stopniowo zwiększać jej temperaturę. Zrezygnujmy więc z takich zabiegów jak wkładanie zamrożonej ryby do mocno rozgrzanego piekarnika czy polewanie zamrożonej ryby wrzątkiem albo bardzo gorącą wodą.
  4. Po czwarte, nie należy rozmrażać ryby poprzez trzymanie jej przez dłuższy czas w ciepłej wodzie ani naprzemienne ciepłe i zimne kąpiele wodne. W ten sposób czasami z powodzeniem rozmrażamy mięso, niemniej jednak ryba jest na ten patent zbyt delikatna i może rozlecieć się.
  5. Po piąte, nie należy rozmrażać ryby w kuchence mikrofalowej, chyba że jest ona wyposażona w specjalny tryb do odmrażania (Defrost).

Jak szybko rozmrozić rybę w piekarniku?

Jak szybko rozmrozić rybę? Rozmrażanie ryby w piekarniku to jeden z najskuteczniejszych ekspresowych sposobów na przygotowanie jej do dalszej obróbki. O czym musimy pamiętać, korzystając z tej metody? Przede wszystkim ważna jest temperatura pieca. Nie może być ona za wysoka – ryba nie może rozmrażać się za gwałtownie. Z drugiej strony nie powinna być też za niska, ponieważ ryba nie będzie rozmrażać się wystarczająco prędko.

Ustawmy piekarnik na 60-70 stopni Celsjusza, a potem stopniowo, w miarę oddawania przez rybę wody, zwiększajmy moc grzania do 90-100 stopni. Taka temperatura będzie optymalna do bezpiecznego, a zarazem szybkiego rozmrożenia ryby. Najlepiej włożyć rybę do jeszcze zimnego piekarnika – będzie stopniowo zwiększać swą temperaturę w miarę rozgrzewania się pieca. Co istotne, przed włożeniem ryby do piekarnika, należy umieścić ją w naczyniu żaroodpornym.

Jak szybko rozmrozić rybę w mleku?

Rozmrażanie łososia, dorsza, morszczuka, mintaja czy innej ryby można też w sprawny, szybki sposób przeprowadzić bez piekarnika, a jedynie z udziałem kartonu mleka. Rybę umieszczamy w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym i wkładamy do miski z mlekiem. Powinno mieć ono pokojową temperaturę. Po częściowym odmrożeniu można rybę wyciągnąć z woreczka i umieścić na kilkanaście minut bezpośrednio w mleku.

Jak szybko rozmrozić rybę w wodzie gazowanej?

Inny patent na rozmrażanie ryby to umieszczenie jej w misce z wodą gazowaną. Gdy ryba częściowo odtaje, możemy wyjąć ją z wody, posolić i włożyć na jakiś czas do lodówki. Sól przyspiesza proces rozmrażania.

Jak szybko rozmrozić rybę w wodzie?

Rybę możemy też rozmrozić pod bieżącą wodą, jednak musimy bardzo uważać na jej temperaturę. Przy zbyt gwałtownych zmianach temperatury wody ryba może się rozlecieć. Rybę wkładamy pod bieżąca, zimną wodę. Stopniowo przechodzimy od wody zimnej do letniej i lekko ciepłej. Pod koniec rozmrażania możemy posolić rybę lub skropić sokiem z cytryny i włożyć na kilka minut do lodówki.