Jak łatwo obrać czosnek? 

Aromatyczny, uniwersalny, a na dodatek zdrowy czosnek znajdzie swoje miejsce w prawie każdej kuchni. Gości w przepisach z całego świata. To nieodłączny składnik wielu sosów, marynat i zup. Zazwyczaj nie potrzebuje skomplikowanych przygotowań. Wystarczy go obrać, a następnie pokroić w plasterki lub posiekać. Kiedy czosnek jest młody i świeży, łupinka nie zawsze z łatwością odchodzi od białego miąższu. Żeby ją poluzować, wystarczy ułożyć ząbek na desce do krojenia i przycisnąć go bokiem szerokiego noża. Następnie trzeba uderzyć zdecydowanym ruchem w ostrze nadgarstkiem. W ten sposób lekko zmiażdżymy czosnek i z łatwością zdejmiemy łupinkę. Zabawa zaczyna się, kiedy chcemy przerobić więcej niż jedną główkę.  

Jak obrać czosnek w słoiku? 

Kiedy przygotowujemy dania, w których czosnek odgrywa główną rolę, takie jak kiszonki lub pikle, pesto, aromatyczne masło, zazwyczaj potrzebujemy go więcej. Wtedy obieranie może okazać się żmudne i czasochłonne, o zapachu, który pozostanie na dłoniach, nie wspominając. Jest na to jednak sposób. Jak obierać czosnek w dużych ilościach bez większego trudu? Wystarczy wykonać następujące kroki: 

  • Przyciskamy główkę czosnku nadgarstkiem, bokiem noża lub dnem ciężkiego naczynia, żeby uwolnić ząbki. Rozdzielamy je. 
  • Wrzucamy czosnek do słoika (z zakręcanym wieczkiem lub z uszczelką i klamrą).   
  • Zamykamy naczynie i potrząsamy nim przez minimum 30 sekund. W trakcie tej czynności ząbki będą obijać się o siebie i o ścianki słoika, dzięki czemu zsuną się z nich łupinki.   
  • Zdejmujemy wieczko i wysypujemy czosnek. Przebieramy go. Niektóre ząbki mogą nie być całkiem obrane, ale łupinki będą się już tylko luźno trzymały miąższu. 

Pamiętajmy, że obieranie czosnku w słoiku ma sens wtedy, gdy musimy przygotować go więcej. Trik zadziała najlepiej, kiedy mamy do czynienia ze starszymi, mniej soczystymi ząbkami. Zamiast słoika można też użyć plastikowego pojemnika na żywność, a nawet dwóch okrągłych misek w tym samym rozmiarze, złączonych rantami. 

Do czego przyda się większa ilość czosnku? 

Chociaż czosnek jest uniwersalnym, wszędobylskim składnikiem, rzadko znajdziemy go na talerzu w dużych ilościach, bo potrafi przyćmić smak potrawy. Są jednak takie przepisy, które nie boją się króla przypraw, na przykład na: 

  • konfitowany czosnek – zanurzony w oleju, gotowany lub pieczony w niskiej temperaturze, traci swój ostry smak i zyskuje na słodyczy. Można zrobić z niego pastę kanapkową lub kremowy dressing
  • syrop z czosnku – wzmacnia odporność organizmu i zwalcza infekcje. Warto połączyć go z miodem i sokiem z cytryny, które nie tylko mają właściwości prozdrowotne, ale także złagodzą jego smak.  
  • czosnek marynowanyzanurzenie ząbków w zalewie octowej z przyprawami to świetny pomysł na przechowywanie ich zimą. Takie pikle szczególnie dobrze pasują do dań kuchni azjatyckiej, ale warto otworzyć się na nowe smaki i dodawać je do różnych zup i sosów.  

Jak obrać czosnek bez użycia noża? Inne sposoby 

Tych, którzy nieustannie poszukują prostych i szybkich rozwiązań w kuchni, z pewnością zainteresuje fakt, że sposobów na to, jak łatwo obrać czosnek, jest o wiele więcej. Można na przykład: 

  • włożyć go do kuchenki mikrofalowej na kilkanaście sekund. Po podgrzaniu łupinki będą same oddzielać się od ząbków; 
  • rolować ząbek, ściskając go między dłońmi. Intensywne pocieranie całkiem poluzuje łupinkę. To rozwiązanie ma sens tylko wtedy, kiedy potrzebujemy niewielkiej ilości czosnku;
  • umieścić go w ręcznej prasce bez obierania. Przez dziurki i tak przeciśniemy wyłącznie miąższ, a łupinka pozostanie w środku.