Polska kuchnia już od wieków sięga po mięso z kaczki. Przepisy na pieczoną kaczkę można znaleźć w książce „Compendium Ferculorum” Stanisława Czerneckiego, którą wydano pod koniec XVII wieku i uchodzi za najstarszą rodzimą książkę kucharską. Bogate właściwości odżywcze oraz charakterystyczny smak sprawiają, że chętnie sięgamy zarówno po tradycyjne dania z tym czerwonym mięsem drobiowym, jak i eksperymentujemy z nowościami. Jak przyprawić kaczkę, aby mięso nabrało wyjątkowego aromatu? Poznaj sprawdzone porady!

Czym wyróżnia się mięso z kaczki?

Kaczka z jabłkami, kaczka z pomarańczami lub po pekińsku… To tylko kilka z pysznych dań, które przyrządzamy na wyjątkowe okazje. Mięso z kaczki świetnie nadaje się do pieczenia w całości, gotowania, duszenia i smażenia. Jak przyprawić kaczkę w całości? Takie pytanie zadaje sobie wielu doświadczonych mistrzów kuchni. Chcą oni wprowadzić do menu swoich restauracji unikalne mięso z kaczki przepełnione charakterystycznym aromatem dodatków.

Czym się wyróżnia to tradycyjne polskie mięso? Kaczka, pomimo zaliczania jej do drobiu, nie jest mięsem jasnym. Ciemnoczerwony kolor przypomina wołowinę, ale jest od niej delikatniejsza i bardziej wykwintna. Z okazji szczególnych wydarzeń rodzinnych lub świąt warto przygotować kaczkę, której smak zadowoli najbardziej wybrednych smakoszy.

Jest to dość tłuste mięso, które wyróżnia się jednak wyjątkową kruchością i soczystością. Najczęściej sięgamy po kacze podudzia, tuszki oraz piersi. Najlepiej wybierać mięso ptaków 8-10 tygodniowych, ważących do 3 kg. Wtedy jest ono dość miękkie i nie wymaga skomplikowanej obróbki termicznej.

Jakie przyprawy pasują do kaczki?

Jakie przyprawy pasują do kaczki, a których lepiej unikać? Mięso kaczki jest specyficzne w smaku, dlatego dobrze dobrane przyprawy wydobędą z niego aromaty, które zadowolą nawet największego sceptyka.
Czym przyprawić mięso z kaczki? Najlepiej pasują do niego:

  • czarny i czerwony pieprz,
  •  jałowiec,
  • cytryna,
  • liść laurowy,
  • czosnek,
  • sól.

Można dodać sos sojowy, kminek, bazylię, oregano, tymianek, kardamon, a także cynamon. Czym przyprawić kaczkę przed pieczeniem, aby zyskać bardziej oryginalny posmak? Niektóre przepisy zalecają dodatek kolendry, a nawet wanilii. Komponowanie mieszanki przypraw zawsze warto jednak dopasować do kulinarnych gustów osób, dla których przygotowujemy danie.

Jak przyprawić kaczkę do pieczenia?

Jak przyprawić kaczkę do pieczenia, aby była wyjątkowo soczysta i pyszna? Wśród receptur królują przepisy na dania pod nazwami: kaczka z pomarańczami i kaczka z jabłkami.  Dużą rolę odgrywają w nich owoce, które nadają potrawom oryginalnej słodko-kwaskowej nuty. Mięso pieczone razem z owocami nabiera charakterystycznego, cytrusowego lub winnego posmaku.

Zamierzasz upiec kaczkę w całości? Należy ją odpowiednio przyprawić, aby mięso przeszło aromatami i nie było mdłe w smaku.  Możesz kupić gotową mieszankę przypraw do kaczki lub skomponować ją samodzielnie.
Idealnymi składnikami mieszanki pasującej do kaczki pieczonej są:

  • pieprz ziołowy,
  • pieprz czarny,
  • wędzona papryka,
  • majeranek,
  • sól,
  • miód.

Oprócz suchych przypraw można dodać roztarty czosnek, olej balsamiczny, sos chili, sos sojowy, maggi oraz czerwone wino. Z tych składników należy zrobić marynatę i zanurzyć w niej tuszkę. Zamarynowaną kaczkę odstaw na kilkanaście godzin do lodówki. Od czasu do czasu obracaj mięso, aby wchłonęło aromaty. Po tym czasie ułóż pieczeń w naczyniu żaroodpornym, podlej tłuszczem i lekko podpiecz. Następnie wlej marynatę i całość piecz około godziny.

Jak przyprawić kaczkę w kawałkach?

Czym doprawić udka z kaczki lub inne kawałki (np. piersi)? Kaczkę podzieloną na porcje można przyprawić tak samo jak w poprzednim przepisie. Innowacją może być forma jej pieczenia . Mięso podzielone na kawałki warto umieścić w rękawie piekarniczym, który nie pozwoli na jego wyschnięcie. Kawałki kaczki należy piec około godziny. Nie masz rękawa piekarniczego? Pamiętaj, aby w czasie pieczenia polewać mięso sosem. Dzięki temu wchłonie więcej przypraw, najdzie ich aromatami i nie wyschnie.

Jak przyprawić kaczkę do smażenia?

Mięso kaczki można smażyć na patelni. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się piersi z kaczki, zamarynowane i nacięte na skórze w kratkę. Nacięcie ma na celu ułatwienie i skrócenie smażenia mięsa, które po tym zabiegu będzie chrupiące z zewnątrz i różowe w środku.
Przed smażeniem piersi należy natrzeć przyprawami wśród nich powinny się znaleźć:

  • sól,
  • pieprz czarny,
  • papryka,
  • majeranek,
  • specjalny dodatek – lubczyk.

Natarte mięso połóż na rozgrzany tłuszcz, dodaje lubczyk i smaż około 30 minut. Aby podnieść walory smakowe, na patelnię możesz dodać kilka cząstek jabłek. Wtedy zyskasz lekko kwaskowy posmak inspirowany kuchnią staropolską.

Jakie przyprawy pasują do kaczki duszonej?

Kaczka duszona to równie smaczne danie, idealne na niedzielny obiad. Surowe mięso (podzielone na porcje) przyprawiamy majerankiem, tymiankiem, pieprzem, solą oraz cząbrem. Następnie wkładamy je do szerokiego rondla na rozgrzany tłuszcz i szybko obsmażamy. Po zrumienieniu się mięsa dolewamy wody i dusimy do miękkości. W trakcie gotowania można uzupełnić parującą wodę, a powstały pod koniec duszenia sos zagęścić mąką.

Kaczka na sposób azjatycki – jak przyprawić kaczkę po pekińsku?

StockFood

Azjatyckie potrawy coraz częściej wkradają się do naszego odświętnego menu. Najbardziej znaną potrawą jest kaczka po pekińsku, która wymaga zastosowania niecodziennych przypraw, ale dostępnych w polskich sklepach.
Jak przyprawić kaczkę po pekińsku? Do zamarynowania mięsa potrzebne są:

  • sos sojowy,
  • miód,
  • sos hoisin,
  • sherry,
  • ostra papryka,
  • imbir
  • czosnek.

Oprócz tych składników warto dodać sól i pieprz, a także warzywa, takie jak: szalotki, marchew, kalarepę. Warzywa smażymy w woku, dodając olej i przyprawy. Po usmażeniu należy dodać miód, sos sojowy, olej sezamowy oraz kolendrę.
Zamarynowaną kaczkę pieczemy półtorej godziny, a następnie po lekkim wystudzeniu układamy na talerzu obkładając usmażonymi warzywami.
W przepisie na kaczkę po pekińsku dozwolona jest pewna modyfikacja. Ważne jest, by wśród przypraw znalazły się produkty typowo azjatyckie, co nada potrawie specyficznego smaku.