Na szczęście można temu zapobiec. Jak przechowywać rzodkiewkę? Poniżej znajdziesz garść sprawdzonych porad.

Rzodkiewka należy do najbardziej lubianych warzyw. Ma ostry, wyrazisty smak, który idealnie komponuje się z serami, wyrobami wędliniarskimi i innymi warzywami. To sprawia, że ten wyśmienity przysmak sprawdza się nie tylko w roli dodatku do kanapek, ale także jako składnik sałatek i surówek, a nie można nie wspomnieć, że wyśmienicie smakuje także w wersji na ciepło. Rzodkiewkę kupujemy na pęczki (dosłownie i w przenośni) i chcemy, żeby jak najdłużej zachowały świeżość. Niestety, często okazuje się, że dość szybko traci swoją jędrność, a jej powierzchnia staje się pomarszczona. Zdarza się nawet, że po krótkim czasie warzywa zaczynają gnić! Miękka rzodkiewka nie wyglądają apetycznie, ani nie smakują jak świeża. Warto jednak wiedzieć, że trzymając się kilku prostych zasad, można znacząco opóźnić moment, w którym zaczyna więdnąć. O jakich zasadach mowa?

Jak dobrze umyć rzodkiewkę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że rzodkiewkę trzeba odpowiednio przygotować do przechowywania. W pierwszej kolejności psują się liście, więc musicie je odciąć od razu po przyniesieniu warzyw do domu. W tym miejscu warto wtrącić krótką dygresję – liście rzodkiewki są jadalne, więc zamiast je wyrzucać, przygotujcie z nich pesto lub dodaj do zupy, o ile nie są gorzkie.

Następnie, dokładnie umyjcie wszystkie rzodkiewki. Wykorzystajcie do tego zimną, bieżącą wodę. To wystarczy, by usunąć z rzodkiewek powierzchniowe zabrudzenia, ale jeżeli chcecie to zrobić naprawdę dobrze, proces ten podzielcie na trzy etapy:

  • opłuczcie rzodkiewki w wodzie o kwaśnym odczynie – przygotujcie litr zimnej wody i dodajcie do niej pół szklanki octu. Zanurzcie warzywa w roztworze i pozwólcie im moczyć się przez 3 minuty;
  • opłuczcie rzodkiewki w wodzie o zasadowym odczynie – przygotujcie litr zimnej wody i dodajcie do niej 3 łyżeczki sody oczyszczonej. Dokładnie zamieszajcie roztwór i umieśćcie w nim rzodkiewki na 3 minuty;
  • opłuczcie rzodkiewki w wodzie o neutralnym odczynie – ostatni etap to płukanie warzyw czystą wodą.

Teraz pozostaje wam tylko osuszyć rzodkiewki papierowym ręcznikiem. Warzywa są już gotowe do przechowywania.

Jak prawidłowo przechowywać rzodkiewkę?

Jak przedłużyć świeżość rzodkiewki? Żeby warzywa możliwie najdłużej zachowały jędrność, nie możecie trzymać ich w temperaturze pokojowej! W takich warunkach, piękne różowe „główki” w mgnieniu oka staną się miękkie i pomarszczone. Rzodkiewka powinna leżeć w niskiej temperaturze, w miejscu, w którym panuje duża wilgotność. Niemal idealne warunki do przechowywania tego warzywa stwarza więc lodówka. Niemal, bo jest jedno małe „ale”.

Czy rzodkiewkę trzeba trzymać w wodzie?

Jeżeli umieścicie rzodkiewkę w lodówce, nie musicie trzymać jej w wodzie. Już sama niska temperatura wystarczy, by nieco przedłużyć jej świeżość. Musicie jednak wiedzieć, że jeżeli pominiecie ten krok, znacząco skrócicie możliwy czas przechowywania tych warzyw. Po 2 dniach zauważycie, że rzodkiewki nie są już tak jędrne. Po 3-4 dniach zaczną wyraźnie mięknąć. 

Rzodkiewka potrzebuje dużej wilgotności, na tyle wysokiej, że zwykła lodówka nie jest w stanie zapewnić idealnych warunków. Właśnie z tego powodu warto przechowywać rzodkiewkę w wodzie. Do wyboru macie dwie opcje.

  •  Zamoczcie w zimnej wodzie czystą bawełnianą ściereczkę (alternatywnie możecie użyć kilka listków ręcznika kuchennego), a następnie owińcie nią rzodkiewki i umieśćcie w lodówce. Każdego dnia musicie nawilżać „zawiniątko”.
  • Przygotujcie czysty słoik lub miseczkę. To właśnie w jednym z tych naczyń umieścicie warzywa. Jak przechowywać rzodkiewki w słoiku? Napełnijcie go zimną wodą i umieśćcie w niej wszystkie warzywa. Pamiętajcie, że naczynie musi być na tyle duże, by „główki” nie były upchane zbyt ciasno. Nie musicie zakręcać słoika (albo przykrywać miseczki), ale jeżeli obawiacie się, że do wody mogą wpaść inne produkty spożywcze lub chcecie uniknąć przypadkowego rozlania wody, możecie to zrobić. Starajcie się jednak nie dokręcać wieczka do oporu. Ważne: każdego dnia zmieniajcie wodę w naczyniu. W przeciwnym wypadku warzywa szybko się zepsują.

To najlepsze sposoby przechowywania rzodkiewki. Oba można łatwo wdrożyć, a każdy z nich znacząco wydłuży świeżość tych wyśmienitych warzyw.

Ile można przechowywać rzodkiewki?

Jak długo można przechowywać rzodkiewkę w warunkach odpowiedniej wilgotności? Znacznie dłużej niż umieszczoną w lodówce bez wody. Warzywa przykryte wilgotną ściereczką bez problemu wytrzymają pięć dni. Jeżeli zdecydujecie się przechowywać rzodkiewkę w naczyniu wypełnionym wodą i nie zapomnicie o codziennej wymianie płynu, przedłużycie jej świeżość do ok. 7 dni. To zaskakujące, ale po tym czasie rzodkiewki nadal będą twarde, jędrne i chrupiące, a ich walory smakowe pozostaną niezmienione!

Czy można zamrozić rzodkiewki?

Rzodkiewka to typowo wiosenne warzywo, ale można kupić ją przez cały rok. Rzecz w tym, że ta oferowana zimą w marketach pochodzi z importu, a długi transport wyraźnie jej nie służy. Możecie jednak cieszyć się pysznym smakiem warzyw kupionych wiosną na targu także zimą. Wystarczy je zamrozić. 

W pierwszej kolejności, odetnijcie liście, dokładnie umyjcie wszystkie rzodkiewki i osuszcie je papierowym ręcznikiem (to ważne). Do mrożenia wybierzcie wyłącznie zdrowe, twarde okazy. Warzywa umieśćcie w woreczkach strunowych lub w pojemnikach do mrożenia. Najlepiej przygotujcie porcje, które będziecie w stanie zużyć jednorazowo. Umieśćcie je w zamrażalniku i gotowe. Tak przygotowane warzywa możecie mrozić do 9 miesięcy. Zapewniamy, że po tym czasie będą tak samo smaczne, jędrne i chrupiące jak świeże, a przy okazji – zachowają wszystkie cenne witaminy i wartości odżywcze.