Rzodkiewki mogą gościć w naszej kuchni przez cały rok, ale najlepiej smakują wiosną, kiedy jest młoda, pyszna i chrupiąca, a piękna pogoda zachęca do przygotowywania nie tylko smacznych, ale także lekkich i zdrowych potraw. Co zrobić z rzodkiewki? Możliwości jest całkiem sporo.

Gdy na straganach pojawia się świeża, młoda rzodkiewka, znaczy to, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. To jedna z pierwszych nowalijek, która zaczyna być sprzedawana już na przełomie marca i kwietnia. Nie ulega wątpliwości, że warto włączyć ją do swojej diety, nie tylko ze względu na wyborny i oryginalny smak. Trzeba bowiem wiedzieć, że rzodkiewka to niezwykle zdrowe warzywo. To cenne źródło błonnika pokarmowego, witaminy C i B6, Magnezu, wapnia, sodu i potasu. Dzięki zawartości tych składników, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, wspomaga pracę wątroby, reguluje ciśnienie krwi i spowalnia proces starzenia się komórek. Poza tym, wywiera pozytywny wpływ na kondycję włosów i paznokci. 

Co zrobić z rzodkiewki? Do czego pasuje rzodkiewka?

Większości z nas, to pyszne warzywo kojarzy się przede wszystkim z szybką przekąską (chrupaną solo lub z ulubionym dipem), dodatkiem do twarogów, kanapek i sałatek. Warto jednak wiedzieć, że przepisy z rzodkiewką nie muszą być tak oczywiste, bo spokojnie można poddać ją obróbce termicznej, a i w wersji na surowo może posłużyć do skomponowania bardziej nietypowych potraw. 

Poza sałatkami, surówkami i kanapkami, z rzodkiewki z powodzeniem przygotujemy pyszne zupy, w wersji na ciepło i na zimno. Rzodkiewkę można upiec, a nawet ukisić. Nie można zapomnieć, że nie tylko bulwa jest jadalna. Wyrzucanie łodyg i liści to istne marnotrawstwo, bo z powodzeniem można dodać te części do pesto lub koktajlu. Młode liście rzodkiewki mogą być składnikiem sałatki i surówki.

Dania z rzodkiewki są nie tylko zdrowe, ale i smaczne, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przygotowane. Wynika to z faktu, że ostry smak bulwy i ostro-gorzki smak liści może zdominować i przyćmić pozostałe składniki. Z tego względu, to wyraziste warzywo świetnie czuje się w towarzystwie nabiału (nie tylko serów i twarogów, ale także jogurtu i śmietany), który łagodzi jego ostre nuty. Dobrze wypada też obok słodkich warzyw. 

1. Pieczone rzodkiewki

Przysmaki z piekarnika cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Jakiś czas temu, w ten sposób przygotowywano przede wszystkim ziemniaki, ale obecnie coraz częściej stawiamy na zdrowe warzywa. Pieczona papryka, pomidory, bakłażany czy kalarepa to już klasyka. Czy wiesz, że z powodzeniem możesz upiec także rzodkiewki? Przygotujesz je szybko i łatwo, nawet jeżeli nie dysponujesz żadnymi zdolnościami kulinarnymi.

Wszystko, co trzeba zrobić, to odciąć rzodkiewki z pęczków, umyć i przekroić na pół większe okazy. Warzywa można skropić oliwką z oliwek i przyprawić do smaku. Najlepiej jeść je, gdy są jeszcze ciepłe (ale zimne też smakują fantastycznie).

Ten oryginalny pomysł na rzodkiewkę przypadnie do gustu nawet tym osobom, które nie przepadają za jej specyficznym smakiem. Pieczenie pozbawia warzywo jego naturalnej ostrości, za to wydobywa z niego orzechowy posmak. Tak przygotowane rzodkiewki są chrupkie z zewnątrz, a w środku – przyjemnie soczyste.

2. Chłodnik z rzodkiewki

Gdy z nieba leje się żar, lekki chłodnik to najlepszy pomysł na obiad. Zupa w wersji na zimno przyjemnie orzeźwia i schładza organizm, który musi sobie radzić z wysoką temperaturą otoczenia. 

To pyszne danie z rzodkiewek można przygotować na wiele sposobów. W najprostszym wydaniu, składa się tylko z kefiru, rzodkiewek i ogórka. Inna opcja – jogurtowy chłodnik czosnkowy z rzodkiewkami i jajkiem. Tak przygotowany, jest jeszcze bardziej wyrazisty w smaku i pożywniejszy. 

Chłodnik niezwykle skutecznie orzeźwia i, jak wskazuje na to sama nazwa tego przysmaku, chłodzi, gdy rozpoczyna się sezon upałów. Poza tym, jest pożywny i smakuje doskonale.

3. Sałatka z buraków i rzodkiewki

Potrawy z rzodkiewki świetnie sprawdzają się w roli zdrowego śniadania, smacznej przekąski lub wyśmienitego dodatku do obiadu. Jeżeli masz ochotę na coś pysznego i oryginalnego, koniecznie spróbuj sałatki z buraków i rzodkiewki.

Możesz przygotować ją na wiele sposobów, np. z pieczonymi lub gotowanymi burakami. W pierwszym przypadku, potrzebne ci będą tylko trzy podstawowe składniki: buraki, rzodkiewki i cebula dymka. Przyda się jeszcze odrobina oleju i soku z cytryny. Sałatka z rzodkiewek i gotowanych buraków jest równie nieskomplikowana, bo poza dwoma podstawowymi składnikami, do jej przygotowania potrzebna ci będzie tylko kwaśna śmietana i zielona sałata, przyda się też ocet winny.

Naturalna słodycz buraka idealnie równoważy ostry smak rzodkiewek, tworząc wyjątkowo harmonijną kompozycję. To połączenie idealne na wiosenną i letnią pogodę.

4. Sałatka z ziemniaków i rzodkiewki

Planujesz grilla w towarzystwie najbliższych i przyjaciół? Do podania w towarzystwie dań z rusztu idealnie nadaje się pyszna sałatka z ziemniaków i rzodkiewki. Dodaj do niej zielone ogórki, rukolę, dymkę (bez cebuli) i dressing przygotowany z mleka kokosowego, miodu i koperku, a wszyscy twoi goście będą zachwyceni.

5. Rzodkiewki kiszone

Większość z nas uwielbia kiszone warzywa, ale rzodkiewki w takim wydaniu zwykle umykają naszej uwadze. Niesłusznie, bo tak przygotowane warzywo rozpieszcza podniebienie wybornym smakiem. W procesie kiszenia, rzodkiewka traci nieco na ostrości, a zyskuje kwaskowość. Przypomina kiszone ogórki, ale jest od nich znacznie delikatniejsza. Tak przygotowana, doskonale sprawdzi się w roli smacznej przekąski, dodatku do kanapek i obiadu. Zobaczcie przepis na kiszone rzodkiewki ->>

AdobeStock

6. Wiosenna zupa rzodkiewkowa

Co można zrobić z rzodkiewki w wersji na ciepło? Na przykład wyśmienitą wiosenną zupę. Przygotuj ją z ziemniaków gotowanych w bulionie i rzodkiewek podsmażonych na maśle (razem z liśćmi). Całość zabiel śmietaną i oprósz koperkiem. To lekkie, zdrowe danie wyśmienicie smakuje latem i z całą pewnością nie wywoła niepożądanego (zwłaszcza o tej porze roku) uczucia przejedzenia.

7. Makaron z rzodkiewkami

Co dodać do rzodkiewki by móc zrobić nie tylko smaczny i zdrowy, ale także sycący obiad dla całej rodziny? Wypróbuj przepis na makaron z rzodkiewkami. W tym przypadku, to wyśmienite warzywo nie występuje na pierwszym planie, a w tle, ale z całą pewnością nie pozostanie niezauważone. 

Do przygotowania wyśmienitego zapiekanego dania, poza makaronem i rzodkiewkami będą ci potrzebne także inne składniki: botwinka, szynka, śmietana 30 proc. żółty ser, masło i mąka (do zasmażki) i pietruszka. Przygotowanie jest łatwe – ugotowany makaron należy wymieszać z pozostałymi składnikami, umieścić w naczyniu żaroodpornym, zalać sosem składającym się ze śmietany i zasmażki i posypać serem. Tak przygotowana zapiekanka posmakuje całej rodzinie.