Większość z nas wyrzuca te listki do kosza, a to wielka strata. Są przepyszne i doskonale chrupią, a do tego kumuluje się w nich prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. To prawdziwy pokarm dla urody i witalności. Zobaczcie, jak wielką kryją w sobie moc, a już nigdy nie wylądują w śmietniku.

Najbardziej niedoceniany kuchenny składnik

W sezonie wiosennym wszyscy chętnie kupujemy nowalijki, a szczególnie często chrupiemy rzodkiewki. Te małe różowe kuleczki lądują na kanapkach, w sałatkach czy chłodnikach, ale zupełnie zapominamy o ich natce. Tymczasem to właśnie ta część, którą zwykle odrywamy i wyrzucamy do kosza, jest najcenniejsza. Mało kto wie, że liście są najbardziej wartościową częścią rzodkiewki i mają więcej cennych składników odżywczych, niż same korzenie. 

Liście rzodkiewki - właściwości

Jakie witaminy mają liście rzodkiewki? Znajdziemy w nich witaminę E i te z grupy B, jednak zdecydowanie największym ich bogactwem jest witamina C, której mają nawet więcej niż cytrusy. Oprócz tego znajduje się w nich także spora dawka żelaza, fosforu, magnezu i wapnia. Wszystkie te cenne składniki sprawiają, że te niedoceniane listki fantastycznie działają na zdrowie i urodę:

  • pomagają wzmacniać odporność,
  • podkręcają przemianę materii,
  • oczyszczają organizm z toksyn,
  • wspierają pracę wątroby,
  • poprawiają na kondycję skóry,
  • pomagają regulować ciśnienie tętnicze.

Co można zrobić z liści rzodkiewki?

Wartości odżywcze to nie jedyny walor tego produktu, gdyż w tych niepozornych listkach kryje się też ogromny kulinarny potencjał. Świetnie chrupią i mają lekko pikantny smak, więc doskonale sprawdzają się do wielu przepisów. Co zrobić z zieloną częścią rzodkiewki? Na zimno idealnie sprawdzi się jako składnik koktajlu oraz dodatek do sałatki i surówki, a na ciepło wystarczy ją poddusić na odrobinie oliwy

Drobno posiekanych liście rzodkiewki używa się także jako dodatku do jajecznicy, twarożku lub pasty jajecznej. Co więcej, z tych listków wychodzi też świetne domowe pesto - znacznie tańsze, a równie smaczne, jak to bazyliowe, które znamy z włoskiej kuchni.