Pieczarki to grzyby, które najczęściej pojawiają się na polskich stołach. To kwestia ich ogólnej dostępności i niskiej ceny. Pieczarki jednak szybko się psują, przez co często zbyt szybko lądują w koszu. Warto sobie zadać pytanie, jak przechowywać pieczarki, aby te wytrzymały kilka dni dłużej. Dzięki odpowiedniemu traktowaniu pieczarek nie wyrzucicie ich do śmieci ani nie stracicie niepotrzebnie pieniędzy. Przeczytajcie nasz artykuł, a dowiecie się, jak przechowywać pieczarki prawidłowo i bezpiecznie.

Zebraliśmy wszelkie najważniejsze informacje o tych grzybach, aby każdy mógł dowiedzieć się, jak ich nie marnować. Opisaliśmy jak przygotować pieczarki do przechowywania, jak je przechowywać ze skórką, obrane, pokrojone i usmażone oraz czy pieczarki można mrozić. Dzięki temu dowiecie się, co można robić z pieczarkami i jak o nie dbać tak, aby na długo zachowywały świeżość i nie wpływały negatywnie na zdrowie ludzi, którzy będą musieli je później jeść. Źle przechowywane pieczarki mogą być groźne dla naszego organizmu.

Jak przygotować pieczarki do przechowywania?

Czy istnieje jakiś sposób na to, aby przygotować pieczarki do przechowywania? Jest ich nawet kilka. Przede wszystkim pieczarki, zaraz po przyniesieniu ze sklepu trzeba wyjąć z foliowego opakowania i dokładnie wyczyścić. Nie chodzi o pełne obranie ich. Wystarczy wziąć pędzelek, albo ręcznik papierowy i oczyścić je z torfu i wszelkich zabrudzeń. Po takim wstępnym oczyszczeniu najlepiej skropić je sokiem z cytryny, dzięki czemu nie ściemnieją zbyt szybko i przełożyć do czystego, suchego pojemnika.

Jak przechowywać pieczarki?

Pieczarki po przyniesieniu ze sklepu powinny być trzymane w lodówce. Aby zabezpieczyć pieczarki i dać im jak najdłuższe życie, należy je oczyścić i schować do szczelnego pojemnika, najlepiej szklanego. Dobre są wysokie pojemniki z pokrywkami z gumowymi uszczelkami, takie zapewniają niesamowitą szczelność, która jest wyjątkowo potrzebna podczas przechowywania pieczarek.

Dobre zabezpieczenie pieczarek w lodówce zmniejsza ich szansę na pochłanianie wilgoci, a im tej mniej, tym dłużej pieczarki mogą swobodnie leżeć. Gdzie jednak ustawić taki pojemnik? Powinien znaleźć się na najwyższej półce, gdzie jest najchłodniej. W ten sposób hamuje się proces rośnięcia i rozwoju pieczarki, przez co między innymi ta nie otwiera się i zachowuje znacznie dłużej swoją świeżość.

Jak przechowywać obrane pieczarki?

Czy można przechować obrane pieczarki, czy te nadają się bezpośrednio na patelnię albo do garnka? Bez problemu obrane pieczarki można trzymać w lodówce. Dobrze sprawdza się polanie ich cytryną, aby te nie czerniały i nie gniły w trakcie przechowywania. Obrane pieczarki trzyma się tak samo, jak nieobrane i oczyszczone, czyli w szklanym, szczelnym pojemniku. Można do tego wykorzystać słoiki, ale lepsze są poziomie pojemniki, w których pieczarki mogą swobodnie leżeć.

Ważne jest to, aby pieczarki nie zostawały w pojemniku, w którym zostały kupione, np. w foliowej torbie czy też w plastikowym opakowaniu otoczonym folią spożywczą. Takie warunki doprowadzą do szybkiego pleśnienia grzybów, przez co trzeba będzie wyrzucić całe opakowanie.

Jak przechować pokrojone pieczarki?

Jak się ma sprawa z  pokrojonymi pieczarkami? Przechowywanie przygotowanych już pieczarek do dalszej obróbki, znacząco ułatwiałoby życie. Wystarczyłoby takie pokrojone wieczorem pieczarki wrzucić kolejnego dnia na patelnie i cieszyć się szybką obróbką. Czy to jest możliwe? Jak najbardziej. Nawet w sklepach sprzedawane są pokrojone pieczarki.

Należy jednak pamiętać, że pokrojone pieczarki nie wytrzymają długo, nawet w zamkniętym szczelnie opakowaniu. Najlepiej zjeść je na drugi dzień. Takie pokrojone pieczarki można skropić cytryną, ważne jest to, aby ich nie przyprawiać, inaczej puszczą wodę i zgniją nawet w ciągu kilku godzin od włożenia ich do lodówki. Najlepszą opcją jest obranie, pokrojenie i szczelne zamknięcie w szklanym pojemniku. To znacząco ułatwia gotowanie na drugi dzień i nie wpływa na smak potraw ani na ich jakość.

Jak przechowywać smażone pieczarki?

Smażone pieczarki wystarczy wystudzić, przełożyć do szczelnego pojemnika i włożyć je do lodówki. Mogą w takim stanie stać kilka dni, mniej więcej 3 do 4. Wszystko zależy od tego, czy są same, czy w towarzystwie innych składników. Jeśli pieczarki są ze śmietaną bądź z innym nabiałem, najlepiej zjeść je w czasie 2 dni od momentu przygotowywania. Dzięki temu nie zdążą się zepsuć w trakcie przechowywania w lodówce.

Jak długo można trzymać pieczarki w lodówce?

Ile pieczarki mogą leżeć w lodówce? Należy pamiętać, że biała pieczarka w takim miejscu przetrwa około trzy lub cztery dni. Brązowe pieczarki są znacznie trwalsze, one mogą bezpiecznie przeżyć tydzień w lodówce, a po tym czasie zaczną się psuć. Optymalnie jest zjadać pieczarki do 3 dni po zakupie. Jeśli nie jest to możliwe, najlepiej je oczyścić i włożyć do zamrażalnika.

iStock

Czy można mrozić pieczarki?

Pieczarki można mrozić i to w każdej formie – czy to świeże, gotowane, pieczone czy smażone. Wystarczy jedynie zamknąć je w szczelnym opakowaniu, do którego nie dostaną się żadne inne substancje, np. w pojemniku z pokrywką czy też w foliowym worku, aby mogły spędzić w zamrażarce bezpiecznie czas. Warto jednak, aby nie spędziły one tam więcej niż 8 miesięcy.