Dobre ciasta maja to do siebie, że często są skomplikowane, trzeba odmierzać na wadze poszczególne składniki, a potem długo łączyć, mieszać i piec.

Ta rolada jest tak prosta, że zrobi ją nawet dziecko, oczywiście pod nadzorem rodzica. A w czym tkwi jej prostota? W odmierzaniu 3 podstawowych  składników. Do tego wystarczy wam łyżka stołowa. Zasada przy robieniu rolady biszkoptowej jest taka, że w zależności od jej wielkości, dobieramy proporcjonalnie składniki. Na dużą blachę najlepiej dodać: 5 jajek, 5 łyżek cukru i 5 łyżek mąki. Do tego mała łyżeczka proszku do pieczenia i... to wszystko.
Jeśli chcecie zrobić mniejszą roladę, proporcjonalnie zmniejszacie składniki, czyli na 4 jajka będą 4 łyżki cukru i 4 łyżki mąki, plus 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia.

A teraz sam przepis na roladę biszkoptową z jabłkami

Składniki:

  • 1 kg jabłek + cukier do smaku, lub marmolada z jabłek
  • sok z cytryny
  • 5 jajek
  • 5 łyżek cukru
  • 5 łyżek mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia


Przygotowanie

  1. Jabłka obieramy, ścieramy na dużych oczkach i smażymy do miękkości w rondelku, aż wyparuje nadmiar soku. Dodajemy cukier i sok z cytryny do smaku. Jeśli mamy gotową już marmoladę z jabłek mamy jeszcze prościej.
  2. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni.
  3. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy cukier i żółtka. Następnie dodajemy przesianą mąkę i proszek do pieczenia i całość delikatnie mieszamy łyżką.
  4. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy na nią masę biszkoptową. Staramy się równomiernie rozprowadzić całość na blasze, by nie było nierówności.
  5. Wkładamy do piekarnika na 15-20 minut obserwując, czy nie zaczyna się przyrumieniać (biszkopt powinien być jaśniutki).
  6. Po tym czasie wyjmujemy jeszcze ciepłe ciasto z piekarnika i kładziemy je do góry nogami na wilgotnej ściereczce. Delikatnie odklejamy papier do pieczenia i czekamy, aż ciasto wystygnie.
  7. Na wystudzone ciasto nakładamy masę jabłkową i zwijamy roladę delikatnie pomagając sobie ściereczką. Na koniec formujemy ładny kształt i odstawiamy na chwilę do "ułożenia" się rolady.

Całość możemy ozdobić czekoladą, lukrem albo innym dodatkiem, ale nam smakuje taka najzwyklejsza, bez dodatków.

Ciasto jest tak delikatne i mięciutkie, że wręcz rozpływa się w ustach.

Jakie jabłka będą idealne do rolady?
Wszelkie odmiany kwaskowate, ale niezbyt soczyste, żeby nadmiar soków nie rozmiękczył zbytnio ciasta biszkoptowego.