Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina domowa, która gości w wielu domach. Pięknie prezentuje się w doniczce, a gdy zaczyna kwitnąć i wypuszcza białe, dorodne kwiaty, stanowi jeszcze większą ozdobę domu. Mimo, że ta roślina nie jest zbyt wymagająca i rośnie praktycznie w każdym pomieszczeniu, zdarza się, że zaczynają jej żółknąc liście, więdnie i przestaje wypuszczać nowe liście. Trzeba szybko znaleźć przyczynę takiego stanu i wzmocnić kwiatek, by na nowo zaczął wypuszczać dorodne liście i kwiaty.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Uprawa roślin doniczkowych często stanowi niemałe wyzwanie. Na całe szczęście jedną z łatwiejszych w hodowli jest właśnie skrzydłokwiat. Pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca, podobnie jak zapewnienie optymalnych warunków wzrostu, umożliwiających kwitnienie. Wymagania rośliny podajemy poniżej.

  • Skrzydłokwiat powinien stać w miejscu niezbyt nasłonecznionym, najlepiej w półcieniu. Ważne, żeby roślina była pozbawiona bezpośredniego dostępu do słońca. Minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniu, to 15 stopni Celsjusza. 
  • Skrzydłokwiatu nie należy przycinać. Odciąć można jedynie przekwitnięte kwiaty lub suche liście. Nawożenie należy rozpocząć wiosną, kiedy zaczyna się faza wzrostu rośliny.
  • Rozmnażanie skrzydłokwiatu (kiedy roślina osiągnie znaczne rozmiary) jest realizowane poprzez podział. wyjęty z doniczki kwiat trzeba otrząsnąć ze starej ziemi, a następnie - delikatnie podzielić bryłę korzeniową. 

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat nie jest też specjalnie wymagający w kwestii podlewania. Należy pamiętać, że roślina ta lubi wilgotne podłoże, więc jeżeli wierzchnia warstwa podeschnie, trzeba uzupełnić zapas wilgoci. W okresie letnim, skrzydłokwiat powinien być podlewany trzy, cztery razy w tygodniu, w pozostałych miesiącach - dwa razy w tygodniu. Co ok. 14 dni, podlewanie warto połączyć z podawaniem płynnego nawozu.

Dlaczego żółkną liście skrzydłokwiatu?

Powodów, przez które liście skrzydłokwiatu zaczynają żółknąć może być kilka:

  • w pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze
  • system korzeniowy zaczął gnić z powodu przelania rośliny
  • skrzydłokwiat wystawiony jest na zbyt intensywne oświetlenie. Nie powinien stać bezpośrednio na słońcu
  • był podlewany wodą prosto z kranu. Ta roślina nie lubi chloru, więc najlepiej podlewać ją deszczówka lub wodą kranową, ale odstaną

Gdy wyeliminujemy przyczynę żółknięcia liści trzeba skrzydłokwiat wzmocnić, by na nowo zaczął wypuszczać liście i kwiaty. Po obcięciu zniszczonych liści i zapewnieniu mu idealnych warunków, zasilcie ziemię domową odżywką z kuchennego produktu. Ten trik stosowały już nasze babcie. Chodzi o prostą odżywkę z cukru.

Jak przygotować odżywkę z cukru dla skrzydłokwiatu?

W 1 litrze przegotowanej wody rozpuśćcie 1 łyżeczkę cukru. Gdy mikstura wystygnie, podlewajcie nią skrzydłokwiat raz w miesiącu, ale w takiej ilości, by jedynie zwilżyć glebę. To wystarczy by roślina zaczęła puszczać nowe liście, a także piękne, białe kwiaty.