W domowych warunkach zamiokulkas najczęściej osiąga wysokość około 1 metra. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, błyszczącymi, twardymi listkami porastającymi naprzemiennie łodygi. W naszych warunkach klimatycznych niestety nie kwitnie. To roślina niebywale odporna na nie do końca odpowiednią uprawę, jednak zdaża się, ze nawet ona przestaje wypusz czać liście, a czasami wręcz usycha. Potrzebuje wtedy naturalnego wzmocnienia.

Zamiokulkas - zasady uprawy

Zamiokulkas może być praktycznie postawiony w każdym pomieszczeniu - nie straszne mu ciepło bijące od kaloryfera, ani ciemność sypialni. Nie powinniśmy martwić się także o ataki szkodników - nie lubują się one w zamiokulkasach. Jeśli jednak chcemy zapewnić najlepsze warunki naszej roślinie postawmy na kilka sprawdzonych zasad uprawy.

  • Przede wszystkim wybierzmy dla niego żyzną ziemię, najlepiej próchniczą. Wymieszajmy ją z torfem dla najlepszego efektu.
  • Warto zadbać o odpowiednie pH ziemi - sprawdzą się tu mieszkanki o kwaśnym odczynie od 5,5 do 6,5 pH.
  • Zamiokulkas wystarczy też półcieniste stanowisko w naszym domu. Pamiętajcie, że z dwojga złego lepiej postawić go w ciemniejszym miejscu w domu. Bez obaw może być ozdobą pomieszczeń bez okien. Jeśli zamiokulkas będzie mieć za mało światła da znać przez blednące liście. Znacznie większym wrogiem zamiokulkasa jest ostre słońce.
  • Roślina bardzo nie lubi przeciągów i nagłych zmian temperatur. Dlatego uważajcie z zakupem nowych roślin w zimowe miesiące, mogą zrzucić liście. Lepiej poczekać do wiosny.

Jak podlewać zamiokulkasa?

Zamioculcas należy do grupy sukulentów - jego najbliższą rodziną są kaktusy. Dlatego pamiętajcie, że zamiokulkas doskonale radzi sobie z magazynowaniem wody. Podlewajcie go rzadko, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Potrafi spokojnie żyć bez porcji wody przez ponad 1,5 miesiąca. Warto też częstować go wodą odstaną, w temperaturze pokojowej. Gdy zamiokulkas będzie przelany - da o tym znać poprzez brązowe plamy na liściach

Kiedy zamiokulkas nie chce wypuszczać nowych liście, zróbcie domowy nawóz

Powodów, dla których roślina nie wypuszcza nowych liści jest kilka. Może to być przelanie, nieodpowiednia pora roku, niewłaściwe pH gleby, zbyt mała ilość światła, albo zbyt mała doniczka.

W takiej sytuacji warto zasilić go naturalnym nawozem, który przyczyni się do poprawy kondycji rośliny i sprawi, że zacznie wypuszczać nowe, zdrowe liście.

Z pomocą przychodzi kuchenny produkt, który często zalega kuchenne szafki. Mowa o soczewicy. Ta roślina bogata w białko jest świetnym składnikiem odzywki do zamiokulkasa. Nie tylko pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych liści, ale ochroni ją także przed chorobami.

Jak zrobić domowy nawóz do zamiokulkasa

Przygotujcie:

  • 1 l wody
  • 3 łyżki soczewicy

Wodę zgotujcie i zostawcie do ostygnięcia. Następnie wsypcie do niej soczewicę i pozostawcie na co najmniej 4 godziny. Im dłużej będzie się moczyć, tym lepiej. Po tym czasie przecedźcie płyn przez sitko i taką miksturą podlewajcie swoje kwiaty raz w miesiącu.