Korzystając z sezonu na pigwę, warto zrobić coś więcej niż syrop i dżem. Zamiast po raz kolejny gotować ją do słoików, weźcie 2 najprostsze dodatki i przygotujcie proste galaretki w cukrze. Ten sentymentalny słodycz można jednak podać w zupełnie innej odsłonie, po której mało kto wie. Zobaczcie, jak zrobić galaretki z pigwy i w jaki sposób je podać, a będziecie zachwyceni.

Galaretka z pigwy - skąd pochodzi?

Choć wszyscy kojarzymy galaretki w cukrze z czasami PRL-u to pigwowa galaretka jest typowa dla kuchni hiszpańskiej i tam nazywa się ją dulce de membrillo. Co ciekawe, w przeciwieństwie do znanych nam galaretek w cukrze, mimo słodkiego smaku tego smakołyku, wcale nie serwuje się go na deser. Hiszpańska galaretka z pigwy najczęściej podawana jest do serów i innych wytrawnych przystawek

Jak zrobić galaretkę z pigwy?

Najciekawsze w tym przepisie jest jednak to, że nie galaretka z pigwy nie wymaga użycia żelatyny, bo zawarte w owocach pektyny wystarczająco wiążą masę. Dzięki temu gotową masę po schłodzeniu można pokroić w równe kostki i obtoczyć w cukrze, aby były jeszcze smaczniejsze i bardziej efektowne. Zobaczcie, jak zrobić ją krok po kroku.

Prosty przepis na galaretki z pigwy

Składniki:

  • 1,5 kg pigwy bez skórki i pestek
  • 750 g cukru + trochę do obtoczenia galaretek
  • 250 ml wody

Przygotowanie:

Pigwę dokładnie myjemy, pozbawiamy meszku i obieramy. Następnie wycinamy gniazda nasienne i kroimy owoce w plasterki. Wszystko wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. W tym momencie zdejmujemy garnek z ognia, lekko studzimy masę, po czym blendujemy ją na gładki mus. 

Mus z pigwy znów wstawiamy na palnik, dodajemy cukier i gotujemy na wolnym ogniu, ciągle mieszając aż ściemnieje. Tak przygotowaną masę wylewamy do foremki, wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy jej powierzchnię. Galaretka z pigwy powinna teraz odstawiona do stężenia, jednak możecie przyspieszyć ten proces, lekko susząc ją w ciepłym piekarniku. 

Gdy galaretka z pigwy stanie się już jędrna i zwarta, delikatnie wyjmujemy ją z formy i odklejamy papier. Teraz wystarczy już tylko pokroić ją w paski, a potem kostkę i każdy kawałek obtoczyć w drobnym cukrze. 

 

Źródło: hajduczeknaturalnie.pl