Jak zaoszczędzić na rachunkach w tym trudnym dla nas wszystkich roku? Jest na to kilka sposobów, a jeden z nich dotyczy ogrzewania. Ten trik zajmie tylko kilka minut i potrzebujemy do niego tylko 3 produktów, które zazwyczaj wszyscy mamy w domu. 

 Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Potrzebne będą tylko 3 produkty

Z roku na rok coraz popularniejszym akcesorium w wielu domach jest specjalna mata za kaloryfer, czyli tak zwany ekran zagrzejnikowy. Ten gadżet znajdziemy w wielu sklepach i internecie, jednak znacznie taniej, łatwiej i szybciej będzie zrobić go samodzielnie w domu. Wystarczy kawałek kartonu, taśma dwustronna i rolka folii aluminiowej. Ten tani zestaw zadziała dokładnie w ten sam sposób, co mata ze sklepu, a jego dodatkowym atutem jest możliwość łatwego demontażu w kilka sekund. Kartonową wstawkę możemy bowiem w każdej chwili wyjąć zza grzejnika, natomiast samoprzylepne ekrany wymagają zerwania ze ściany. 

Co daje folia aluminiowa za grzejnikiem? 

Błyszcząca strona folii aluminiowej odbija ciepło, wytwarzane przez grzejnik, dzięki czemu nie ucieka ono przez ściany, tylko wraca do pomieszczenia. W ten sposób kaloryfer ogrzewa pokój w znacznie krótszym czasie, więc nie musimy włączać go na aż tak długo.

Ekran za grzejnik - zrób to sam

Na początku musimy wyciąć karton na wymiary nieco większe od naszego grzejnika. Chodzi o to, aby boki kartonu lekko wystawały poza obszar kaloryfera. Teraz wystarczy już tylko przykleić na brzegi kartonu taśmę dwustronną, a następnie rozwinąć folię i dokładnie obkleić nią całą powierzchnię kartonu.

Należy pamiętać o jednej kwestii. Folię trzeba przymocować błyszczącą stroną na zewnątrz. W przeciwnym razie z dogrzewania pomieszczenia nici. Ważne też, aby wykorzystać dobrej jakości, grubą i wytrzymałą folię. Jeśli zaoszczędzimy na rolce folii, nasza domowa mata za kaloryfer będzie miała znacznie słabsze działanie.