Śledzie można przyrządzić na wiele sposobów: śledzie po kaszubsku, śledzie w occie, śledzie w śmietanie. Najczęściej jednak podaje się je w klasycznej wersji, czyli śledzie w oleju z dodatkiem cebulki. Jeśli przygotowujecie je samodzielnie – zwróćcie uwagę na to, żeby dodać 2 składniki, dzięki którym smak będzie naprawdę obłędny.

Patent na pyszne śledzie w oleju

Wybierając produkty, które dodacie do śledzi, postarajcie się, by były one dobrej jakości. Ta sama zasada dotyczy także ryb. Najlepiej sprawdzą się śledzie solone „z beczki” – powinny mieć jasną barwę (nie wybierajcie lekko zażółconych egzemplarzy).

Kolejną istotną kwestią są przyprawy, jakich powinniście użyć. Choć niektórzy dodają tylko cebulkę i olej, to śledzie wyjdą znacznie lepsze, jeśli na tym nie skończycie doprawiania. Dorzućcie parę ziarenek ziela angielskiego, dzięki czemu ryba nabierze głębszego smaku. Dodajcie również liść laurowy (po jednym na słoik). Efekt będzie naprawdę genialny.

Co zrobić, żeby śledzie nie wyszły gorzkie?

Gorzkie śledzie to prawdziwa zmora świąt. Co więc należy zrobić, żeby do tego nie dopuścić? Cały sekret tkwi w odpowiednio przyrządzonej cebulce – jeśli zrobicie ją w zły sposób, będzie wyczuwalna gorycz, która popsuje cały efekt.

Cebulka wyjdzie naprawdę wyborna, gdy pozbędziecie się jej goryczy. W tym celu posiekajcie ją drobno, posypcie solą, a następnie przełóżcie do lnianej ściereczki i wyciśnijcie całą wodę, która się tam uzbiera. Dzięki temu zabiegowi będziecie mogli delektować się pysznym smakiem śledzi z cebulką.