Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin domowych, jednak nie każdy potrafi o niego dbać. Aby pięknie rósł i zachwycał dorodnymi kwiatami, trzeba zaserwować mu porządną porcję pewnego ważnego składnika mineralnego, a najlepiej sprawdzi się do tego odżywka na gwoździu. Poznajcie ten zadziwiający patent i koniecznie spróbujcie, a każda sklepowa odżywka do skrzydłokwiatu pójdzie w odstawkę.

Domowa odżywka do skrzydłokwiatu

Czym najlepiej nawozić skrzydłokwiat? Choć może to zabrzmieć bardzo dziwnie, przydadzą się do tego 1 cebula i garstka starych gwoździ. Okazuje się, że zardzewiałe gwoździki są pełne naturalnego żelaza, którego niedobór powoduje żółknięcie liści. Jak zrobić odżywkę do skrzydłokwiatu z tego nietypowego duetu? Wystarczy zalać gwoździe 2 litrami wody i odstawić na 7 dni. Po tym czasie zlewamy powstały płyn, rozcieńczamy go z 3 litrami wody i gotowe.

Gotowa odżywka do skrzydłokwiatu może być stosowana raz w tygodniu. Nie warto podlewać nią roślin częściej, bo choć żelazo jest bardzo potrzebne, to jego nadmiar wcale nie zadziała dobrze. Tu obowiązuje zasada, co za dużo, to nie zdrowo.

Czym nawozić skrzydłokwiat? Domowe sposoby

Jeśli odżywka na gwoździu was nie przekonuje lub zwyczajnie nie macie pod ręką starych, zardzewiałych gwoździ, możecie wypróbować też inne domowe nawozy. Jeden z nich zrobicie z dwóch popularnych produktów, które niemal każdy z nas ma w kuchni. Wystarczy bowiem wymieszać mieloną kawę z łupinkami po obieraniu cebuli i zalać je wodą. Wszystko trzeba jednak rozłożyć na kilka etapów.

Najpierw mieszamy 5 łyżek mielonej kawy w 1 litrze wody i odstawiamy tę miksturę na 24 godziny. W drugim naczyniu zalewamy łupiny z 1 cebuli 1 litrem wody i również zostawiamy ten zestaw na dobę. Następnie obie przecedzone mieszanki łączymy w jedno i tak przygotowaną odżywką podlewamy nasze skrzydłokwiaty raz w miesiącu. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.