Najczęściej korzystamy z tych dwóch prostych przepisów na masę kajmakową – są proste i wygodne, wystarczą niedrogie i łatwo dostępne składniki oraz trochę czasu.

Masa kajmakowa z mleka w puszce

Najłatwiej będzie sięgnąć po mleko skondensowane – to słodzone, w puszcze. Umieść ją w garnku, najlepiej dość wąskim i wysokim, zalej wodą postaw na małym ogniu. Gotuj powolutku przez 2,5 godziny. Pamiętaj, aby uzupełniać wodę – tak, aby puszka była cały czas przykryta. Następnie wyjmij puszkę z wody i wystudź ją całkowicie – warto ugotować masę kajmakową dzień przed jej wykorzystaniem.

UWAGA: Nigdy nie otwieraj puszki z gorącą masą - od wpływem ciśnienia może „wystrzelić”!

Ten przepis na masę kajmakową ma jedną jedyną wadę – nie jesteś w stanie kontrolować, czy twoja masa jest odpowiednio gęsta.

Masa kajmakowa z mleka i cukru

Jeśli zależy ci na tym, wypróbuj drugi sposób – masa kajmakowa z wolno gotowanego mleka i cukru. Składniki są więc te same, metoda podobna, różnica polega na tym, że widzisz, co dzieje się w garnku.

5 szklanek mleka wlej do garnka o grubym dnie. Warto, aby był też szeroki, bo duża powierzchnia parowania to szybszy efekt. Wsyp 2 szklanki cukru i postaw na małym ogniu. Warto dodać ekstrakt z wanilii i szczyptę soli – zawsze świetnie przełamuje bardzo słodki smak. Gotuj powoli, nie mieszaj za często – tylko od czasu do czasu. Pod jakichś dwóch godzinach masa powinna zgęstnieć – podejmij decyzję, czy konsystencja już ci odpowiada, ale pamiętaj, że stygnąc, masa kajmakowa jeszcze zgęstnieje. Jeśli masa nie będzie idealnie gładka, możesz ją przetrzeć przez sitko.

Nie zamierzasz użyć całej od razu? To nic – przelej ją do słoiczka, zamknij i wstaw do lodówki. Jeśli zgęstnieje za bardzo, możesz ją podgrzać dodając 3 łyżki mleka. Nasze doświadczenie pokazuje, że masę kajmakową warto przygotować w takiej sporej ilości – nie dość, że świetnie pasuje do deserów, to jeszcze trudno jej się oprzeć i nie podjadać.

Masa kajmakowa - modyfikacje

Kiedy opanujesz już tę recepturę, być może najdzie cię ochota na modyfikacje. Do masy kajmakowej możesz dodać nie tylko wanilię, ale też jakiś zacny trunek – na przykład solidny chlust rumu lub koniaku. Sprawdzi się też gorzka czekolada - dodaj ją pod koniec gotowania.

Jeśli chcesz nieco przyspieszyć gotowanie, szklankę mleka możecie zastąpić szklanką śmietanki kremówki albo dodać do mleka 3 łyżki masła – tłuszcz sprawi, że masa zgęstnieje szybciej.

Jeszcze jedno! Masa kajmakowa niejedno ma imię – występuje też jako normandzka confiture de lait, dulce de leche czy swojska masa krówkowa.

Mazurek wielkanocny, sernik z kajmakiem, a może wafle z karmelem - domowa masa sprawdzi się idealnie!