Świeże owoce, trochę cukru i odrobina cierpliwości-to najprostszy sposób na pyszne domowe dżemy. Czasem jednak długie gotowanie nie wystarczy, by przetwory nabrały odpowiedniej konsystencji. Zobaczcie, jak zagęścić dżem przy pomocy taniego składnika, który znajdziemy w wielu kuchennych szafkach. 

Jak zagęścić dżem?

Sprawdzonym sposobem na uratowanie zbyt płynnego dżemu jest dodanie do niego skrobi ziemniaczanej. Wystarczy rozrobić łyżkę mąki ziemniaczanej z wodą i wlać powstałą mieszankę do gotujących się owoców, a po chwili dżem stanie się gęsty i zawiesisty. Ilość wody zależy od soczystości wybranych przez nas owoców. Lepiej jednak zacząć od niewielkiej ilości płynu, a w razie potrzeby dolać go nieco więcej. 

Dlaczego dżem nie zgęstniał?

Zbyt rzadka konsystencja dżemu nie musi być wcale naszą winą. Finalny efekt zależy bowiem od tego, jakie owoce wybierzemy. Dzieje się tak dlatego, że niektóre owoce mają mniej pektyn, czyli naturalnie występującej skrobi. Są to między innymi maliny, gruszki, truskawki czy czereśnie. Nie oznacza to jednak, że nie da się zrobić z nich dżemu. Aby się to udało, należy jednak wcześniej zasypać je cukrem i odstawić na kilka godzin, aby puściły sok. Następnie płyn odlewamy do butelek, a odsączone owoce gotujemy jak zwykle. W ten prosty sposób przetwory wyjdą znacznie gęstsze. 

Inne sposoby na zbyt rzadkie dżemy

Jeśli nie macie pod ręką mąki ziemniaczanej, świetnym sposobem jest też dodanie do dżemu skórki z pomarańczy. Choć ta część cytrusa zwykle ląduje w koszu, to warto wykorzystać ją do przetworów. Zawiera aż 30% pektyn, dlatego fantastycznie zagęści wszystkie dżemy. Musimy jednak najpierw dokładnie oczyścić ją z białej błonki, a następnie drobno posiekać i dopiero w takiej formie wrzucić do garnka. Skórka z jednej pomarańczy jest w stanie zagęścić dżem z 1 kilograma owoców.