Jak usunąć przebarwienia ze zlewu granitowego bez niszczenia powierzchni i pozostawiania śladów po środkach chemicznych? Brzmi, jakby to było wyjątkowo trudne zadanie? Spokojnie. Wiemy jak to zrobić bez problemu. Znamy sposoby na czyszczenie zlewu granitowego, które nie wymagają dużo sił, poświęcania czasu ani zaangażowania. Dzięki nam można poznać metody, które uprzyjemnią sprzątanie kuchni. Czytaj dalej, a zyskasz wiele cennych informacji o tym, czym czyścić zlew granitowy, jak to robić oraz jak konserwować go, aby nie był narażony na ciężkie do zmycia plamy z różnych substancji.

Wiecie, jak zabrać się za olejowanie zlewu? To jedna ze skuteczniejszych metod ochrony granitowego zlewu przed przebarwieniami. Dzięki olejowaniu zlewu możecie cieszyć się świeżością i przyjemnym wyglądem powierzchni o wiele dłużej. Dowiedzcie się więcej o konserwacji i olejowaniu zlewu, aby w przyszłości mniej męczyć się ze sprzątaniem czy też uszkodzeniami zlewu. Konserwacja zapewnia znacznie dłuższą żywotność urządzeń, w tym przypadku granitowych zlewów, którymi można cieszyć się przez wiele lat bez żadnych zmartwień.

Czym czyścić zlew granitowy?

Zabierając się za czyszczenie zlewu granitowego, warto pamiętać o tym, że stworzony jest on z materiału, który szybko chłonie kolory i różnego rodzaju substancje. Zlewy granitowe należą do bardzo wytrzymałych, ale mimo tego łatwo je uszkodzić i wybrudzić. Ważne jest to, aby zlew granitowy czyścić miękką gąbką bądź ściereczką. Jeśli nie ma żadnych zabrudzeń i przebarwień, można wykorzystać do sprzątania jedynie płyn do mycia naczyń. Wystarczy namoczyć gąbkę, zalać ją płynem, namydlić, wycisnąć resztki wody i dokładnie przetrzeć całą powierzchnię zlewu.

Jak czyścić zlew granitowy?

Samo czyszczenie zlewu granitowego nie należy do bardzo trudnych zadań. Należy jednak robić to regularnie, najlepiej codziennie. Dzięki temu zlew może wyglądać pięknie, elegancko i gustownie. Jeśli zlew jest codziennie czyszczony, a elementy które mogą zostawiać plamy, szybko są usuwane, nie powinny pojawiać się na nim trwałe zabrudzenia. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak usunąć przebarwienia ze zlewu. Do tego celu można użyć wiele różnych środków. Na początek powinno się wykorzystać domowe sposoby, które najczęściej się sprawdzają, gdy plamy są niewielkie.

Warto pamiętać, że we wszelkich szczelinach kryją się bakterie, drobnoustroje i innego typu pasożyty, które wpływają na jedzenie oraz na higienę w kuchni. Dokładne czyszczenie zlewu jest niezwykle istotne dla zdrowia domowników. Jeśli w zakamarki nie może dotrzeć gąbka, warto wykorzystać do tego szczoteczkę do zębów. Dzięki swojej budowie ta sprawdza się dobrze w wymywaniu rogów i zagłębień ze wszelkich brudów. W przypadku szczoteczki również trzeba brać pod uwagę płyn do mycia naczyń albo specjalistyczny środek do tego rodzaju powierzchni.

Soda

Pierwszym domowym sposobem do czyszczenia zabrudzeń różnego typu jest wykorzystywanie sody oczyszczonej. Kupuje się ją w sklepach spożywczych i w marketach, kosztuje niewiele, a jej opakowanie może służyć do wielu różnorodnych celów. Dzięki niej można pozbyć się brudu, plam, zanieczyszczeń, śladów po tłuszczach itp. Nadaje się również do czyszczenia i odtykania rur. Jeśli chodzi o sodę, polecane są dwa sposoby. Jednym z nich jest zrobienie mieszanki wody z sodą, zazwyczaj w proporcjach 1:3. W takim roztworze moczy się gąbkę, a następnie myje całość.

Inny sposób jest lepszy na plamy i przebarwienia. Wystarczy wymieszać ciepłą wodę z sodą 1:1, aby powstała gęsta masa. Takim gotowym produktem można wysmarować brudne miejsca, a następnie należy odczekać około 30-40 min. Po wszystkim trzeba dokładnie zmyć czyszczone miejsce, aby pozbyć się sody. Jeśli nie zadziała, można spróbować powtórzyć cały proces od początku.

Ocet

Kolejna skuteczna metoda znana od pokoleń. Ocet sprawdza się do oczyszczania z plam i kamienia. Wystarczy wymieszać go z wodą, a następnie z jego pomocą dokładnie wymyć powierzchnię. Zapewnia nie tylko pozbycie się brudu i bakterii, ale dodatkowo lśniący wygląd zlewu. Taka mieszanka dobrze sprawdza się również do mycia okien czy też paneli podłogowych.

Płyn do naczyń

Płyn do mycia naczyń sprawdza się, gdy na zlewie nie ma żadnych widocznych plam. W takim przypadku wystarczy namoczyć gąbkę, zalać ją płynem, wycisnąć resztki wody i dokładnie przetrzeć całą powierzchnię zlewu. Proces ten warto powtórzyć kilkakrotnie, aby w pełni pozbyć się zabrudzeń. W trakcie czyszczenia zlewu granitowego należy skupiać się na wszelkich rogach, zagłębieniach i kantach.

Specjalne preparaty

Wybierając specjalne mleczka czy środki do czyszczenia zlewów granitowych, należy sprawdzać, czy nadają się one do tego rodzaju materiałów. Substancje, które przygotowane są z myślą o granitowych zlewach, najczęściej zajmują się nie tylko oczyszczaniem zlewu z zewnętrznych brudów, lecz także sprawdzają się do usuwania plam i odbarwień, np. po winie, kawie czy herbacie. Każdy taki środek ma swój sposób używania. Przed jego zastosowaniem należy przeczytać instrukcję obsługi, aby w pełni bezpieczne korzystać z substancji czyszczących do zlewów granitowych.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkich środki i substancje nadają się do granitowych zlewów. Jeśli użyty będzie za mocny środek chemiczny, można zetrzeć z powierzchni warstwy ochronne, przez co zlew stanie się chropowaty i nieprzyjemny w dotyku, co przełoży się na jeszcze częstsze pojawianie się plam i zabrudzeń.

Jak konserwować i dbać o granitowy zlew?

Impregnacja i olejowanie zlewu umożliwia zachowanie dłuższej żywotności powierzchni i jej piękny wygląd. Czym można konserwować zlew granitowy? Do tego celu wykorzystuje się domowe sposoby, np. oleje mineralne, masło kokosowe czy oleje jadalne, ale znacznie lepiej sprawdzają się impregnaty do kupienia w sklepie. Nakłada się takie na powierzchnię, zmywa po określonym w instrukcji czasie, a następnie całość przeciera się ręcznikiem papierowym. Taka konserwacja zmniejsza szanse na pojawianie się plam, a jednocześnie pozbywa się rys na powierzchni i zapewnia jej lśniący wygląd.