Olejowanie blatu kuchennego to bardzo istotne działanie, które zapobiega wielu przykrym konsekwencjom. Dobrze zaimpregnowany blat kuchenny ma mniej rys, cechuje się lśniącym wyglądem, mniejszą ilością plam i znacznie dłuższą żywotnością.

Czy olejowanie jest proste? Jak najbardziej. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak przygotować blat do olejowania. Wymaga to niewielkiego nakładu sił i czasu. Samo olejowanie blatu kuchennego należy wykonywać raz na kilka miesięcy. Nie jest to proces bardzo pracochłonny, więc nie trzeba się obawiać, że zajmie zbyt wiele czasu. Kiedy dowiecie się już, jak przygotować blat do olejowania, wszystko będzie szło jeszcze szybciej i sprawniej. Sprawdźcie, dlaczego warto olejowa blat i jak to robić, aby cieszyć się pięknym wyglądem powierzchni.

Czemu służy olejowanie blatu?

Po co tak właściwie olejuje się blaty kuchenne drewniane? Olej wnika głęboko w strukturę materiału i zabezpiecza go od środka. Nie tworzy powłoki ochronnej na zewnątrz, tak jak dzieje się to podczas używania lakieru czy impregnacji. Jak więc olej pomaga w ochronie blatu? Wzmacnia on znacząco strukturę drewna, dzięki czemu chroni przed wchłanianiem wody. W praktyce oznacza to, że blaty wyglądają na naturalne, jak nowe i lśniące, a dodatkowo mają znacznie mniejsze szanse na pochłanianie bakterii, drobnoustrojów czy pleśni. Dodatkowo olejowanie blatu zmniejsza ryzyko powstawania plam na powierzchni.

Olejowanie blatu kuchennego umożliwia oddychanie drewna, co zwiększa jego trwałość i piękny wygląd. Jednak wiele osób zastanawia się, co jest lepsze – olejowanie czy lakierowanie? Czy w ogóle można lakierować blat po olejowaniu? Prawda jest taka, że olejowanie jest znacznie bardziej efektywne i w dużej mierze wystarczające. Samo w sobie zapewnia dobrą konserwację drewna, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej warstwy lakieru czy farby. Co istotne, olejowanie blatu kuchennego jest znacznie prostsze niż lakierowanie powierzchni.

Do olejowania nie trzeba kupować specjalnych, drogich środków, tak jak w przypadku lakierowania. Można wykonać je samodzielnie, w mniej niż godzinę, bez potrzeby wietrzenia pomieszczenia po wszystkim. Z olejowanego blatu można szybko skorzystać, dzięki czemu nie wpływa to na czas domowników, nie ingeruje w układ dnia czy też nie oddziałuje na zdrowie ludzi i zwierząt, którzy są w mieszkaniu. Olejowanie jest bezpieczną i szybką metodą, dzięki czemu polecane jest przez wielu specjalistów.

Jakie blaty należy olejować?

Blaty kuchenne tworzone są z różnych materiałów. Na rynku popularne są przede wszystkim blaty laminowane, drewniane, kamienne z konglomeratu czy też z kompozytu. Pojawiają się również blaty szklane i stalowe, ale te rzadko kiedy występują się w domach ze względu na cenę i niską funkcjonalność takich rozwiązań. Jaki więc blat powinno się olejować?

Olejowanie blatu kuchennego dotyczy jedynie blatów drewnianych. W przypadku innych rodzajów materiałów mówi się już o konserwacji bądź impregnacji, np. kamieni naturalnych, które potrzebują odświeżenia. Samo olejowanie to jednak coś, co wykonuje się jedynie na drewnianych kuchennych blatach. Można je również impregnować i lakierować, jednak olejowanie jest najmniej angażujące, a jednocześnie najbezpieczniejsze i najszybsze do wykonania. Co istotne, samo olejowanie blatu kuchennego ma wiele plusów, dzięki czemu nie zawsze trzeba decydować się na lakierowanie czy impregnację.

Jak olejować blat kuchenny krok po kroku?

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć, jest to, jak przygotować blat do olejowania. Jeśli się o to nie zadba w pierwszej kolejności, olejowanie nie przyniesie określonych korzyści, a może jeszcze pogorszyć wygląd powierzchni. Jak, więc przygotować blat? Należy zacząć od zebrania wszystkich przedmiotów stojących na blacie. Nie mogą na nim zostać kubki, ekspresy, mikrofale, ręczniki, nic co mogłoby zakłócić pracę podczas olejowania.

Po zabraniu wszystkiego trzeba wziąć gąbkę do mycia naczyń i przemyć nią powierzchnię. Można do tego wykorzystać samą wodę bądź wodę z płynem do naczyń. Gdy blaty wyschną, należy wziąć papier ścierny o gradacji 180 i dokładnie nim przetrzeć całą powierzchnię, co ważne, w kierunku słojów drewna. Aby wzmocnić efekt olejowania, warto po tym zabiegu zabrać się za papier ścierny o wyższej gradacji, np. 220 i ponownie przetrzeć blat kuchenny po całej długości. Następnie wszystko trzeba oczyścić z pyłu, który się zebrał, aby zapewnić sobie czystą powierzchnię do działania.

Co dalej? Można okleić ściany dookoła blatów papierową taśmą malarską. Nie jest to konieczne, jeśli blat znajduje się przy kafelkach. Z nich bez problemu zmywa się olej do drewnianych powierzchni. Gdy wykona się te czynności, można wziąć się za olejowanie blatu. W tym celu używa się specjalnych pędzli, które kupuje się w sklepach budowlanych. Nakłada się odpowiednie ilości i warstwy, takie jak producent zaleca na opakowaniu.

iStock

Jak często olejować blat w kuchni?

Olejowanie blatu kuchennego powinno odbywać się mniej więcej raz na 6 miesięcy. Wiele zależy od tego, jak dany blat się zachowuje, jak często jest wykorzystywany i jakich olejów używa się do tego zadania. Jeśli na blacie pojawiają się zacieki, ślady po kubkach, czajnikach czy talerzach, a do tego powierzchnia znacząco straciła swój blask, warto zabrać się za olejowanie.

Istotne jest jednak to, aby całego procesu nie powtarzać częściej niż co 3 miesiące. Optymalne będzie działanie co pół roku, które pozwoli zachować żywotność blatu na wiele lat. Dobrze zadbane drewniane blaty kuchenne są istotną częścią pomieszczenia i nadają szyku eleganckim, nowoczesnym kuchniom niezależnie od pozostałej części wystroju.