Kiedy najczęściej pojawia się problem, co zrobić z żółtkami? Z pewnością dotyka to fanów bezy i makaroników - te przepisy zawierają spore ilości białek, odpowiednio zważonych. Na szczęście z naszymi podpowiedziami, możecie tak zaplanować pracę w kuchni, aby pogodzić miłośników zarówno dań na bazie żółtek, jak i białek.

Rosół z surowym żółtkiem

Zastanawiasz się, co zrobić z żółtek na słono? Spróbuj więc przygotować bulion z surowym żółtkiem. Do zrobienia rosołu należy użyć włoszczyzny, w tym marchewki, pietruszki, pora i selera. Opcjonalnie można także dodać czosnek i cebulę, aby podkreślić smak. W zupie nie może również zabraknąć aromatycznych przypraw. Najczęściej używa się lubczyku, liści laurowych, natki pietruszki, pieprzu i ziela angielskiego. Niektórzy preferują rosół z suszonym prawdziwkiem. Aby rosół był bardziej rozgrzewający, warto dodać do niego kilka goździków oraz ziarna jałowca.

Rosół z surowym jajkiem należy podawać na gorąco, aby po dodaniu żółtka i jego dokładnym rozmieszaniu jajko mogło się odpowiednio ściąć. Bulion można wypić jako samodzielną potrawę, a także podawać z pieczywem – świetnie sprawdzą się zwłaszcza diablotki z kruchego ciasta francuskiego w formie pałeczki lub krążka. Rosół z jajkiem można polecić zwłaszcza dla osób przeziębionych.

Ciasto czekoladowe z żółtek

Sposobem na to, jak wykorzystać żółtka jest również przygotowanie z nich pysznych ciast. Przykładem ciasta na żółtkach jest czekoladowiec z kremem. Dzięki dodaniu jajek wypiek ten wychodzi miękki i wilgotny. Dobrze sprawdza się podczas różnego typu rodzinnych uroczystości, np. urodzin, imienin, jubileuszy czy pierwszej komunii.

Warto przygotować ciasto czekoladowe z żółtek przekładane kremem z budyniu śmietankowego lub waniliowego. Opcjonalnie krem można przygotować na bazie śmietany kremówki i serka mascarpone. Ciasto smakuje również wyśmienicie po jego wyłożeniu konfiturą, np. wiśniową, jabłkową czy śliwkową. Aby czekoladowiec wyszedł bardziej orzeźwiający, trafionym pomysłem może okazać się dodanie świeżych owoców – borówek, malin czy poziomek. Ciasto czekoladowe z żółtek świetnie smakuje również oblane polewą czekoladową. Można podawać je z ciepłymi napojami, kompotem, a także z gałką lodów, najlepiej śmietankowych lub waniliowych.

Kogel-mogel z żółtek i cukru

Popularnym sposobem na to, co można zrobić z żółtej, jest przygotowanie słodkiego deseru zwanego kogel-mogel – nazwa ta w przenośni oznacza zamęt, zamieszanie, rozgardiasz. Za granicą istnieją odpowiednimi pod własnymi nazwami, np. w Niemczech Zuckerei, a w Rosji gogol-mogol. Deser ten, ze względu na słodki smak, uwielbiają zwłaszcza dzieci.

Krem z żółtek łączy się z cukrem, a opcjonalnie można również dodać do potrawy ubite na pianę białka, laskę wanilii, miód, kakao, śmietanę, rodzynki, sok z cytryny lub niedużą ilość rumu. Kogel-mogel to tradycyjne polskie danie, które gości w naszej kuchni już od XVII wieku. Przepis na tego typu deser najprawdopodobniej opracowali Żydzi. Z żółtek można także zrobić inne kremy, które sprawdzą się do przekładania wafli, tortów i innych ciast.

Babka piaskowa z żółtek

Jeszcze inna inny pomysł na to, do czego wykorzystać żółtka, to upieczenie z nich babki piaskowej. Dzięki dodaniu co najmniej czterech żółtek, wypiek ten wychodzi miękki, puszysty, delikatny i kruchy. Jest to rodzaj ciasta na żółtkach, które praktycznie zawsze się udaje. Babkę można podać na każdą okazję, w tym na co dzień. Jej smak warto wzbogacić dzięki dodaniu rodzynek, borówek, gorzkiej czekolady czy kakao.

Popularnym rodzajem jest także cytrynowa babka na żółtkach podana z lukrem. Ciasto można również posypać cukrem pudrem, płatkami migdałów lub wiórkami kokosowymi. Oryginalny pomysł polega ponadto na dodaniu do babki szpinaku, dzięki czemu nabierze pięknego koloru zieleni i będzie kojarzyć się z wiosną.

Falafele z żółtkiem

Potrawy z żółtek dobrze sprawdzą się nie tylko na deser, lecz mogą być równie dobrze daniami obiadowymi. Dzięki ich wykorzystaniu można zrobić pyszne falafele, które nie będą rozpadać się po upieczeniu lub usmażeniu. Są to kulki wegańskie – najczęściej z ciecierzycy, lecz można również zrobić je z bobu czy soczewicy. Potrawa ta pochodzi z Egiptu i jest popularna w krajach Bliskiego Wschodu. Falafele najczęściej podaje się w tortilli lub picie z warzywami i sosem, np. z dodatkiem pasty sezamowej tahini, majonezu czy jogurtu. Kulki z cieciorki dobrze smakują również podawane z frytkami lub pieczonymi ziemniakami i surówką.

Szpajza z żółtek

Nie wiesz, co zrobić z żółtek po bezie? Spróbuj więc przygotować tradycyjny śląski deser, jakim jest szpajza. Bazę tego dania stanowią surowe żółtka ubite z cukrem, jego konsystencje utrzymuje żelatyna, a smak podkreśla dodatek wódki lub spirytusu. Szpajza występuje w różnych wersjach, np. z dodatkiem cytryny, kakao, owoców, galaretki, wiórków kokosowych czy bakalii. Można również podać ją z wiśniami z kompotu. Śląska szpajza to potrawa z żółtek, która często pojawia się na weselnym stole. Podaje się ją w pucharkach lub miseczkach.

Lody z żółtkami

Dobrym pomysłem na to, co zrobić z 4 żółtek, może być wykorzystanie ich do przygotowania domowych lodów, np. śmietankowych lub waniliowych. Aby wyszły przepyszne, warto dodać do nich śmietanę kremówkę, pełnotłuste mlekowe, a także laskę wanilii. Lody takie można zrobić zarówno przy użyciu maszynki do lodów, jak i bez jej wykorzystania. Urządzenia takie schładzają i zarazem mieszają masę na lody, co zapobiega powstawaniu kryształów. Jeśli nie masz maszynki, konieczne będzie po umieszczeniu w zamrażarce masy ręczne mieszanie jej co pewien czas.

W celu dosłodzenia lodów można użyć nie tylko cukru, lecz także ksylitolu, erytrytolu, syropu daktylowego czy zmiksowanych bananów. Lody powinny zamrażać się co najmniej przez kilka godzin. Można podawać je z dodatkiem polewy czekoladowej, wiórków kokosowych, płatków migdałowych, orzechów, rodzynek czy świeżych owoców, np. borówek, malin, poziomek, truskawek czy jeżyn.