Przekąski wykonane z takiego ciasta są równie smaczne co pierogi, a bogata gama przysmaków, jakie można wykonać z ciasta na pierogi, przyprawi niejednego kucharza o zawrót głowy. Co zrobić z ciasta na pierogi? O tym i jak wykonać takie przekąski w dalszej części artykułu.

Kluski z ciasta na pierogi

Co zrobić z resztą ciasta na pierogi? Jedną z naszych propozycji są kluski z ciasta na pierogi. Jest to bardzo łatwe do wykonania danie, które można przyrządzić w mniej niż 20 minut. Ciasto, które pozostało nam po lepieniu pierogów, jest idealne do wykonania takich klusek. Można je jeść same, na słono lub słodko, a także możemy je podać do głównej potrawy jako dobrą alternatywę dla ziemniaków. Takie kluski są naprawdę proste do wykonania, a jedyne czego potrzebujemy to odrobiny ciasta, które pozostało nam po pierogach. Takie ciasto wykonuje się z czterech składników. Są nimi:

  • mąka pszenna np. tortowa – potrzebujemy jej około 300 g,
  • 150 ml ciepłej wody,
  • 30 ml oleju roślinnego,
  • szczypta soli.

Aby przygotować takie kluski, wystarczy sięgnąć po ciasto, które pozostało nam po pierogach. Ciasto dzielimy na części (liczba tych części jest zależna od tego ile nam ciasta pozostało), które następnie należy rozciągnąć tak, aby powstał nam podłużny walec o średnicy około 2 cm. Tak przygotowany walec należy lekko spłaszczyć, żeby następnie pokroić je na docelowe kluseczki. Taki kluseczki umieszczamy w garnku z gotującą się wodą. Nasze kluski będą gotowe, jak wypłyną na powierzchnię wody (jest to przeważnie od 3 do 5 minut). Takie kluski można jeść z wieloma rzeczami albo same. Polecamy jeść je z zasmażaną cebulką.

Chruściki z ciasta na pierogi

Chruściki, to kolejna propozycja tego, co można zrobić z ciastem na pierogi, które nam pozostało. Ciasto przygotowujemy w taki sam sposób jak te, które robimy na pierogi. Pozostałe ciasto dzielimy na części i rozwałkowujemy je, ale ważne jest, żeby nie naraz – oszczędzi nam to niepotrzebnego sklejenia porcji ciasta. Każdą z porcji smarujemy olejem (najlepiej za pomocą pędzelka) i zwijamy w rulon, zaczynając od krótszego boku. Rulon należy pokroić na 1,5 cm kawałki, a każdy z powstałych kawałków delikatnie rozwałkowujemy.

Aby przygotować chruściki, potrzebujemy trochę oleju i rondelka lub woku, w którym rozgrzewamy olej do 180ºC. Surowe chruściki kładziemy na rozgrzany olej, ale nie więcej niż trzy sztuki naraz. Ciasto podczas smażenia powinno się rozwarstwić, a widelcem nadajemy im pożądany kształt. Gotowe chruściki będą złote. Gdy już są gotowe, wyjmujemy je i odsączamy nadmiar oleju za pomocą papierowych ręczników. Chruściki należy posypać cukrem pudrem. Można je jeść zarówno z domową konfiturą, jak i same. Smacznego!

Placki z ciasta na pierogi

Podpłomyki z ciasta na pierogi? Czemu nie! Gdy nie masz pojęcia co zrobić z ciasta na pierogi, które ci zostało, to właśnie jest to danie dla ciebie. Takie placuszki wykonuje się bardzo łatwo i szybko. Pozostałe ciasto rozwałkowujemy na grubość co najmniej pół centymetra. Literatką (jeśli jej nie masz, to możesz wykorzystać do tego szklankę o stosunkowo małej średnicy) wycinamy kształty naszych placków. Tak przygotowane ciasto kładziemy na rozgrzanej patelni, ale bez użycia tłuszczu (najlepiej, żeby była to patelnia przystosowana do smażenia beztłuszczowego), i smażymy. Gotowe podpłomyki muszą mieć podpieczone bąble. Są one gotowe do jedzenia. Można je jeść same oraz z jakimś dodatkiem. Nadają się do jedzenia na słodko i słono. W każdej wersji smakują wybornie.

Chipsy z ciasta na pierogi

Chipsy z ciasta na pierogi? Brzmi absurdalnie, ale jest to naprawdę smaczna przekąska, którą polecamy wszystkim osobom, które chcą odłożyć jedzenie zwykłych chipsów. Jak je wykonać? Jest to bardzo łatwe i szybkie, a taka przekąska nadaje się idealne jako dodatek do jedzenia podczas oglądania filmów lub nawet jako alternatywa na „domówkach”. Do ich wykonania potrzebujemy resztki ciasta, które pozostało nam po lepieniu pierogów. Takie ciasto rozwałkowujemy na cienki placek, który następnie kroimy na różne kawałki (daj się ponieść fantazji). Tak przygotowane kawałki, kładziemy na patelni z rozgrzanym olejem i smażymy do uzyskania brązowo – złotego koloru. Nasze chipsy wyciągamy na papierowy ręcznik, żeby odsączyć nadmiar oleju. Do uzyskania lepszego smaku posypujemy je ulubionymi przyprawami. Takie chipsy można podawać z ulubionym sosem, bardzo dobrze smakują w połączeniu z sosem czosnkowym, który również możemy samodzielnie wykonać.

Bajaderki z ciasta na pierogi

Bardzo smaczna przekąska, którą możemy przygotować z resztek ciasta po pierogach. Do ich wykonania potrzebujemy trzy lub cztery łyżki kakao (w zależności od tego jak bardzo chcemy, aby nasze bajaderki były kakaowe), jabłko prażone, herbatniki (jest to opcjonalne w przypadku, gdy nasze ciasto wyjdzie za rzadkie), orzechy włoskie, jedną łyżkę skórki pomarańczowej oraz rum 100 ml. Ciasto, które pozostało nam po pierogach, przekładamy do miski, w której wymieszamy je ze wszystkimi składnikami, które wcześniej powinniśmy pokroić lub pokruszyć (w zależności od tego, jaki jest to składnik). Taką mieszankę powinniśmy dokładnie wyrobić i wymieszać. Można użyć do tego miksera, ale osobiście polecam użycie rąk. Dlaczego? Użycie miksera może jeszcze bardziej rozkruszyć kruche składniki i nie będą one wyczuwalne w cieście, a nie o to nam chodzi. Gdy wszystko zostało ze sobą wymieszane, dodajemy rum. Po dodaniu alkoholu po raz kolejny mieszamy tak, aby ciasto wchłonęło rum.

Jeśli ciasto wyszło nam za rzadkie, można dodać odrobinę pokruszonych herbatników, które skutecznie wchłoną nadmiar wilgoci z masy. Z tak przygotowanego ciasta należy zrobić mniejsze kulki, które następnie należy pozostawić w chłodnym miejscu do stężenia. Gdy nasze bajaderki nieco stężeją, można posypać je orzechami lub wiórkami kokosów. Tak przygotowane bajaderki są gotowe do jedzenia. Jest to bardzo dobra przekąska, która nie wymaga od nas pieczenia, ani smażenia. Życzymy wam smacznego!

Przeczytaj też: oto najlepsza mąka na ciasto na pierogi - zawsze się udadzą!