Ciasto na pierogi - odległa tradycja

Tradycja lepienia pierogów związana jest przede wszystkim z okresem Bożego Narodzenia, kiedy to do tej pracochłonnej, choć niewątpliwie wartej wysiłku czynności bierze się cała rodzina. Polacy specjalizują się w pierogach, które stały się wizytówką naszego kraju, nie każdy jednak wie, że ojczyzną tej potrawy tak naprawdę są… Chiny.

W Polsce pierogi po raz pierwszy pojawiły się w XIII wieku za sprawą biskupa Jacka Odrowąża, nazywanego św. Jackiem z pierogami. Biskup poznał smak pierogów w Kijowie – zachwycił się nimi do tego stopnia, że postanowił pomysł napełniania ciasta rozmaitym farszem upowszechnić w ojczyźnie. Podobno gdy południowe obszary naszego kraju nawiedził głód, biskup Odrowąż karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Z Polski pierogi powędrowały na zachód Europy.

Dawniej pierogi przygotowywano wyłącznie przy okazji świąt. Stąd też nazwa dania – według „Słownika etymologicznego języka polskiego” Aleksandra Brücknera słowo „pierogi” stanowi pozostałość z prasłowiańskiego słowa „pir” oznaczającego biesiadę oraz nazwę obrzędowego ciasta. Wspólne lepienie pierogów szybko stało się tradycją towarzyszącą ważnym świętom, kultywowaną w całej Polsce do dziś.