Macie ochotę na gotowanego kalafiora z chrupiącą zasmażką z bułki tartej, ale zauważyliście na powierzchni warzywa brązowe plamki? Zanim go wyrzucicie, przeczytajcie, czym są te ciemne przebarwienia. Okazuje się, że nie zawsze dyskwalifikują one kalafiora. 

Czarne kropki na kalafiorze - czy można jeść takie warzywo? 

Zacznijmy od tego, że taki kalafior nie jest zepsuty i można go zjeść, ale wcześniej należy usunąć plamki. Jak to zrobić? Można oczywiście po prostu je zeskrobać lub odkroić nożem, ale jest na to jeszcze lepszy sposób. Plamki łatwo i szybko da się usunąć, zeskrobując je delikatnie tarką do warzyw. Dzięki temu pozbędziemy się tylko cieniutkiej przebarwionej warstwy, nie marnując przy tym dobrej części warzywa pod spodem. Po takim zabiegu, możemy już normalnie ugotować czy upiec kalafior.

Brązowe plamy na kalafiorze - skąd się biorą? 

Zmiana koloru zwykle jest spowodowana utlenianiem. To naturalny proces chemiczny, który zachodzi w wyniku długiego czasu przechowywania warzyw i owoców. To samo dzieje się, kiedy przekroimy jabłko czy banana. Po przecięciu produktu uwalniają się z niego enzymy, które w wyniku łączenia się z tlenem, sprawiają, że powierzchnia ciemnieje. 

Jak przechowywać kalafior?

Aby ustrzec się ciemnych plam na kalafiorze, najlepiej im zapobiegać, odpowiednio przechowując warzywo. Aby kalafior jak najdłużej zachował świeżość, powinien być trzymany w ciemnym i chłodnym miejscu. Idealna temperatura przechowywania tego warzywa to około 4-8 stopni Celsjusza. Najlepiej więc będzie trzymać go w dolnej półce lodówki łodygą do góry. Przechowywany w takich warunkach, zachowa świeżość nawet przez około 5 dni.